de uitgestrektheid van het doel de aanval vanaf groote hoogte kan geschieden. EIGEN VLIEGTUIGEN ALLEEN. Een ander vaak doeltreffend afweermiddel n.l. de vaart van het doel- schip, zal voor alles wat aan de landing deelneemt niet kunnen gelden, zoodat verder nog de bescherming door de eigen vliegtuigen overblijft. Dit zal ongetwijfeld het krachtigste van de drie afweermiddelen zijn en de ervaringen van de laatste oorlogsmaanden hebben wel geleerd, dat van de aanvallende vliegtuigen boven de Firth of Forth, Scapa Flow of de Shetland-eilanden, een veel grooter aantal door de Engel- sche jachtvliegtuigen dan door het luchtafweergeschut werden neer gehaald. Over jachtvliegtuigen zal een aanvaller kunnen beschikken wanneer hij zijn vloot door vliegtuigdragers, ook wel vliegtuigkampschepen genoemd, laat vergezellen, welke een aantal vliegtuigen varieerend van 24 tot 80 al naar gelang van de grootte van het schip aan boord hebben. Alhoewel onze bommenwerpers zich met hun bewapening daartegen kunnen verdedigen, zullen zij in hun aanvalsmanoeuvres daardoor ernstig gehinderd kunnen worden, zoodat het noodig is, onze bom- escadrilles door krachtige gevechtsvliegtuigen te doen voorafgaan, welke de lucht van vijandelijke jagers zullen zuiveren om daarna den bomaanval met te grooter kans op succes te doen plaats vinden. AANVOER OVER ZEE. Onze grootste kracht, die wij met geen enkel ander wapen kunnen hereiken, omdat wij daarin een overmachtigen vijand hoogstens kunnen evenaren maar nooit overtreffen, ligt nu in de omstandigheid dat een aanvaller zijn luchtmacht van landvliegtuigen over zee moet aan voeren, daardoor gebonden is aan vliegtuigen, die van een vlliegkamp- schip moeten opstijgen en zoolang geen vliegveld door hem is inge richt, ook weer op het dek van het schip moeten landen. Als men nu weet dat zoo'n dek niet langer dan 250 en niet breeder dan 30 meter is, terwijl die vliegtuigen met hydraulische liften, na het omvouwen der vleugels, vlug naar benedendeks vervoerd moeten worden, dan begrijpt men, dat het slechts lichte vliegtuigen kunnen zijn. Onze gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers, die over goed inge richte basisvliegvelden met lange startbanen beschikken, kunnen ge makkelijk grooter en zwaarder zijn en zoo zal onze luchtmacht uit de beste toestellen, die aan geen scheepsgrenzen gebonden zijn, kunnen bestaan. Dit waarborgt ons een luchtmacht, welke verre superieur zal zijn aan hetgeen een vijand over zee kan aanvoeren. Superioriteit in aard der gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers, gepaard met een meerderheid ook in aantal, zal tengevolge hebben, dat het meesterschap in de lucht op het terrein van den strijd aan onze zijde zal zijn, waar door onze luchtmacht haar actie ten volle zal kunnen ontplooien, met al de voor den vijand zeer groote verliezen, die daarvan het gevolg zullen zijn. De geschiedenis der laatste jaren kent slechts een enkel voorbeeld van 'n landing op zeer bescheiden schaal, die alleen door de vijandelijke luchtmacht tot mislukking gedoemd werd en wel die van de regeerings- troepen op Majorca in Augustus 1936. De landing was bij verrassing geschied, doch zoowel de gelande troepen als de aanvoer van benoodigd- heden uit Barcelona, werden door de luchtmacht van Franco dermate geteisterd en bemoeilijkt, dat hetgeen er van de gelande troepen nog over was gebleven, spoedig weer aan boord genomen en teruggevoerd werd. Overigens zijn noch in Spanje, noch in China landingen in

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 84