85 pantsering tegen torpedotreffers en tegen steil-invallend geschutvuur en vliegtuigbommen niet verkregen kan worden bij een kleiner depla- cement dan 20.000 ton, en anderzijds, dat de grootte der zware kruisers in het buitenland sedert het wegvallen der in de vlootverdragen getrok ken grenzen, niet langer aan de 10.000 tons-limiet gebonden is. VI. De outillage van de vlootbasis moet voldoende zijn, haar veilig heid voldoende verzekerd door het leger, dat in de verdediging van de basis zijn hoofdtaak moet zien. Bij de verdediging der voor de defensie beschikbare gelden mag het beginsel van de „économie des forces" echter niet uit het oog worden verloren, moet dus zooveel mogelijk bezuinigd worden op de hulporganen, zooals het leger en die basis-outillage, als met de veiligheid is overeen te brengen, ten einde de actieve vloot zoo sterk mogelijk te kunnen maken. Want Indië is alleen ter zee te verdedigen. Wij hopen hierop t.g.t. terug te komen. N.I.O.V. ORGAAN. In het October-nummer vervolgt „D" onder den titel „Heldenserie" zijn beschrijving van het werk van Van Heutsz. „H" geeft een bespreking van het werk „Inside Asia" van John Gunther. „v.R." vervolgt zijn artikel over „De verhouding tusschen het Britsche en Japansche Rijk in den loop van de geschiedenis". Een ander vervolgartikel is dat van J. R. Soesman over „De kalifaats kwestie in Ned.-Indië en haar invloed op het godsdienstig denken van den Indonesiër en op het partijwezen in den archipel". Onder den titel „Grondstoffen" bespreekt „F" thans de vezelstoffen. „v.M." geeft een kort overzicht over den oorlog in Europa waaraan „F" eenige economische beschouwingen toevoegt. Ten slotte de rubrieken „Mededeelingen van het hoofdbestuur", „Veran deringen" en „Uit pers en periodiek". In het November-nummer troffen wij de volgende artikelen aan 1. Een „In Memorium", gewijd aan de bemanning van de Glenn Martin M 570, welke op 4 November j.l. nabij Ambon verongelukte. 2. „Generaals en staatslieden", behandelende de verhouding tusschen mili taire leiders en civiele autoriteiten vóór, tijdens en na den wereldoorlog in verschillende Europeesche landen, door A. F. de Booy. 3. „Een en ander over wedstrijden voor springpaarden" door J. W. van Marle. 4. Het vervolg van „Inside Asia" door „H". 5. „Grensgebieden" door E. K. Poels. 6. „Het verre Oosten" (1 Juli 30 September), door W. J. Lucardie. 7. „De oorlog sleept zich voort" door „Vm", gevolgd door „De economische oorlog" door „F". 8. Een bespreking van „De legerkalender 1940", gevolgd door de rubrieken „Mededeelingen van het hoofdbestuur", „Veranderingen" en „Uit pers en periodiek. d. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 87