86 13. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. Vliegtuigen en spoorbanen. Ov. Braun is in M. W. 1939 nr. 9 van meening dat het optreden van vlgn. om het gebruik van spoorbanen onmogelijk te maken, niet mag wonden overschat. Voor een absolute voortdurende beheersching van een rond 1000 km lange spoorbaan, acht hij het noodig dat de aanvaller 5 maal sterker is dan de verdediger. Het onderbreken van de vervoeren gedurende een korten tijd, bijv. dtoor het vernielen van een kunstwerk, zal natuurlijk altijd mogelijk zijn, doch een dergelijk feit is niet in staat om het verkeer gedurende geruimen tijd lam te leggen. De motoriseering in het Eng. en D. inf. bat. 1. Het Eng. bat. heeft 10 mitrn. in gepantserde rupsbandvoertuigen, met als taakbeveiliging tijdens den marsch in bezit nemen van belangrijke terreindeelen als vooruitgeschoven onderdeel vuursteun voor de overige inf. bij den aanval beweeglijke vuurreserve in de verdediging. Ov. Braun acht het in M. W. 1939 nr. 9 voor het D. bat. een groot nadeel, dat dit een dergelijke organisatie niet kent. Weliswaar kan een overeenkomstige taak aan eventueel ingedeelde lichte vewn. worden toebedeeld (dit is in Eng. bovendien nog mogelijk), maar de voordeelen van een organieke indeeling (goede samenwerking) slaat S. zeer hoog aan. 2. Elke sie. van het Eng. bat. heeft een eigen terreinauto, waarin worden vervoerdde tankbuks, 2 lichte mitrn. met munitie, 1 lichte granaatwerper, lichtpistolen en maskeeringsmiddelen hierdoor is mogelijk dat de infanterist vóór „het aannemen van de gevechtsuitrusting", een uitrusting van slechts 15,8 kg heeft (Wij merken hierbij op, dat een dergelijk cijfer op zichzelf weinig zegt het maakt bijv. al een groot verschil of de kleeding aan het lichaam al dan niet wordt medegerekend). 3. Een verder voordeel van het Eng. inf.bat. wordt geacht, dat de stafcie. over een sie. 2 cm ld. wapenen beschikt, welke naast luchtdoel- en pantser - ibestrijding, ook als zwaar inf.wapen kunnen worden aangewend. Vooral deze laatste taak zal volgens Ov. Braun zeer veel nut afwerpen. 4. Het Eng. bat. beschikt in de treinen over totaal 33 vrachtauto's, waar mede zoo noodig y3 van het bat. snel kan worden verplaatst. Wij teekenen hierbij aan, dat zulks natuurlijk wel eens voordeel kan bieden, doch dat met de voorbereiding toch altijd eenige tijd is gemoeid (uitladen en opslaan van de artikelen, welke normaal in de auto's worden vervoerdgeschikt maken van auto's voor het vervoer van paarden). Schietopleiding pag.bediening. Kap. Hammerschmidt merkt in „Die Panzertruppe" nr. 8 op „Voor den schutter van het pag. treedt de moeilijkste toestand in, wanneer terwijl het pag. een verdedigende stelling heeft ingenomen een overmachtige vij. aanval van vewn. gesteund door inf., art. en vlgn. losbreekt. Het komt er dan voor den schutter op aan, van het oogenblik der vuuropening tot het oogenblik waarop het stuk tot zwijgen wordt gebracht zooveel mogelijk treffers te verkrijgen. Wanneer nu de schutter in die korte spanne tijds, welke bij seconden wordt geteld, zooveel mogelijk in beweging zijnde vewn. moet vernietigen, moet in vredestijd als voornaamste punt van de oefening

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 88