Bijzondere maatregelen zijn noodig tegen vij. troepen, die met vlgn. zijn geland dan wel met valschermen zijn neergedaald, bijv. onbruikbaar maken van landingsterreinen. Het is van belang dat dergelijke vij. acties snel worden gemeld. De vij. troepen moeten door gemotoriseerde dan wel per spoor vervoerde troepen snel worden aangegrepenkomen deze troepen te laat, dan moeten de met de directe beveiliging van het bedreigde object belaste troepen den eersten aanval opvangen. Overigens gelden de algemeene luchtbeschermingsmaatregelen verspreiding van eindpunten aad. uitlaadstations enz. om opeenhooping van doelen te voorkomen zoo snel mogelijk uitladen van treinen het zoo snel mogelijk vrijmaken van het station van troepen en materieel. De maskeering zal veel moeilijkheden bieden, doch is - evenals de verduistering van groot belang. Schuilplaatsen, bestand tegen 50 tot 100 kg bommen of schuil- loopgraven voor het stationspersoneel, baanpersoneel en personeel van de afweerorganen moeten worden aangelegd zoowel individueele als collectieve maatregelen tegen gasgevaar zijn noodig evenals een brandweer en een waarschuwingsdienst. Voor het herstellen van beschadigde baangedeelten of kunstwerken zijn geoefend personeel en veel materialen en werktuigen gereed te stellen. Bij luchtalarm wordt het in- of uitladen niet gestaakt slechts worden de gasmaskers gereed gehouden en allë lichten afgeschermd of gedoofd voor elk station is ter zake een afzonderlijke regeling noodig. Daar over het algemeen de stations wel goed beveiligd zullen zijn, ver wacht men in R. de meeste moeilijkheden langs de baan en door aanvallen op rijdende troepentreinen. Men eischt daarom, dat de voornaamste spoor banen door luchtdoelbestrijdingsmiddelen worden beschermd. De eischen gaan zelfs zeer ver alle beschikbare ld.bestrijdingsmiddelen moeten langs die banen worden opgesteld en alle moeilijke punten, zooals ingegraven banen, bruggen, tunnels enz. moeten niet alleen tegen aanvallen uit de lucht, maar ook tegen aanvallen van den grond (door per vlg. aangevoerde troepen) worden beveiligd. (Wij teekenen hierbij aan, dat geen enkele weermacht aan dergelijke eischen kan voldoenbij het organiseeren van een dergelijken bewakings- en beveiligingsdienst moet bij het vaststellen van te bezetten punten steeds de grootst mogelijke zuinigheid worden betracht. Deze toestand moet in elk land worden aanvaard, daar anders tusschen de sterkte van de bewa kingstroepen en die van het eigenlijke veldleger een wanverhouding zou ontstaan. Ook mogen wij niet vergeten, dat de practijk in China heeft aangetoond, dat het bombardeeren van spoorbanen en -bruggen nog niet zoo'n eenvoudig werk is. dV). Zelfs acht men het in R. zeer gewenscht voor de bescherming der banen jachtvlgn. te bestemmen. Deze zullen in kleine patn. overdag, wanneer het verkeer het drukst is, langs de baan vliegen, dan wel in grootere verbanden optredende, het luchtruim van vij. vlgn. zuiveren. Spoorbruggen over wateren worden door gepantserde of betonnen ld. mitr.- en mitr.nesten, door loopgraven, die door geweer- en mitr.schutters worden bezet en door hindernissen, op beide landhoofden tegen aanvallen uit de lucht en van den grond beveiligdballonafsluitingen aan beide oevers en over het water bieden beveiliging tegen aanvallen in scheervlucht. Op overeenkomstige wijze worden de beide uitgangen van tunnels beveiligd. Alle treinen ook terugkeerende ledige treinen beveiligen zich zelf de middelen hiertoe worden bij troepentreinen onttrokken aan den te ver voeren troep, bij ledige tremen en treinen van den A. en A.Dienst aan de troepen, belast met de bescherming der spoorbanen. Het kan nuttig zijn in elk treinstel enkele speciale wagens op te nemen, ingericht voor het opstellen van ld.mitrn. of licht Id.gs. Voor de waarneming van het luchtruim worden luchtwaarnemers over den trein verdeeld, minstens 1 vóór (waarbij een officier), 1 achter en 1 in het midden telefonische ver binding met den hoofdgeleider is noodig. De voorste post is bevoegd aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 90