89 het loc. personeel op te dragen het signaal luchtalarm, gasalarm of andere signalen ter regeling van de snelheid dan wel tot stoppen van den trein te geven. De mitrn. of ld.mitrn. worden v.z.v. niet op speciaal daarvoor ingerichte wagens opgesteld op open wagens geplaatst, zoo noodig op het dak van gesloten wagens en zoodanig verdeeld dat zij den trein over de geheele lengte bestrijkenbij een trein van 500 m minstens 1 vóór, 1 achter, 1 in het midden de wapens steeds vuurbereid. Zelfs acht men het gebruik van een sperballon mogelijk deze zou dan door middel van een lier aan den tender of open goederenwagen worden bevestigdechter mogen zich langs de baan geen hindernissen zooals telefoondraden, tunnels enz. bevinden. Over elk treinstel worden verdeeld 2 wagens voor den herstellingsdienst met personeel en 2 wagens met materialen, een groep van den geneesk. dienst en van den gasontsmettingsdienst. Kleine herstellingen worden door vorengenoemd personeel van den herstellingsdienst verrichtvoor grootere herstellingen wordt telefonisch het naaste station gewaarschuwd. Met gas besmette gedeelten van de baan worden door het bewakings personeel met borden aangegeven. Zoodra men een dergelijk bord waar neemt, of wanneer een gasaanval plaats vindt, krijgt de machinist bevel het tevoren bekendgemaakte gasalarm te geven. Dadelijk worden dan alle deuren en vensters gesloten en de gasmaskers opgezetde trein ver groot zijn snelheid. Is men het gevaarlijke gebied gepasseerd, dan wordt wederom een signaal gegeven, waarop alle deuren en vensters weer worden geopend de gasmaskers mogen eerst 5 a 10 min. later worden afgezet. Is een wagen met gas in aanraking geweest, dan stopt de trein en zorgt de gasontsmettingsafdeeling voor reiniging van het voertuig. In vorenstaand artikel treffen wij vele gegevens aan, waarvan opvolging aanbeveling verdientandere aanwijzingen echter hoewel theoretisch juist zouden zooveel troepen en materialen eischen, dat een practische uitvoering onmogelijk moet worden geacht. dV. Artillerie. Tactisch gebruik. In Zusammenarbeit von Artillerie und Infanterie in der Verteidigung bis zur Zurücknahme in das Hauptkampffeld (M.W. 16) behandelt gnl.mj. Tittel een onderwerp, dat in pers en voorschriften nogal stiefmoederlijk wordt bedacht, doch niettemin alle aandacht verdient. Niet aldus S. omdat men het zoo gaarne bezigt als oefenstof voor een zelfstandige bij., want daartoe leent het zich juist allerminst omdat men een enkele onder genoemde omstan digheden optredende bij. nimmer mag zien buiten het kader van de geheele afd. Wel, omdat een goede uitvoering van haar taak nauwe samenwerking met de inf. vereischt. S. behandelt o.m. de volgende gevallen. 1. Optreden van voor de stelling ingezette strijdkrachten, a. Standhouden tot een bepaald tijdstip. Tot dat tijdstip wordt opgetreden als in de verde diging. b. Standhouden tot een bepaalde omstandigheid intreedtmen kan teruggaan zoodra de vij. uit een bepaalde lijn ten aanval gaat of zoodra hij een bepaalde lijn overschrijdt. Eerstgenoemde oplossing zal men kiezen in bedekt terrein. Hoewel de art. in zoodanig terrein weinig kan uitrichten, is het toch niet uitgesloten, dat dicht achter de inf. een of meer bijn. worden opgesteld voor vuur op groote afstanden of art.bestrijding. De inf. treedt t.a.v. die bijn. min of meer op als dekking en bepaalt dus het tijdstip van teruggaan, tijdens hetwelk zij niet mag rekenen op steun van die bijn. Indien deze steun noodig en mogelijk mocht zijn, dient zij door andere, achterwaarts opgestelde bijn. te worden gegeven. De tweede oplossing zal men kiezen in overzichtelijk terrein. Hier zal art. zijn ingedeeld voor het bemoeilijken van s vijands oprukken. Het is die art. welke, rekening houdend met den aard van het terrein in en achter de stelling, bepaalt wanneer zij moet afmar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 91