92 dragen in dit opzicht werd het gemis aan een behoorlijke samenwerking met het luchtwapen (lu.wg.) sterk gevoeld. Anderzijds nam de vraag naar art.steun toe naarmate de oorlogsmoeheid het moreel van de inf. aantastte noodgedwongen ging men er toe over, de taak van de art. meer en meer door de lu.str.krn. te doen vervullen M.b.t. de kustart. vestigt S. de aandacht op den grooten invloed van het luchtwapenvermindert luchtvk. de kans op verrassing uit zee, anderzijds staat het kustgs. in vaste, dus bekende, opstelling reeds aan vernietiging bloot voordat de vij. vloot op schootsafstand is gekomen. De groote verbetering aan de debarkementsmid- delen verhoogt voorts de kans op verrassende landingen het is ondoenlijk, de geheele kustlijn niet alleen te bewaken doch ook te verdedigen. Dit alles vormt een pleidooi voor mobiel kustgs., nml. tractor-art. voor de nabij- verdediging (lt. en middelbaar gs.) en spoorweggeschut voor vuur op groote afstanden (zw. gs.). Een bijkomstig voordeel is nog dat indien men, zooals in Sp. het geval was, de overmacht ter zee heeft of verkrijgt, mob. kustgs. ook bij landoperaties kan worden gebruikt. Luchtdoelartillerie. Kol. Nagel behandelt in M.W. 16 Sowjet-russische Ansichten über das Zusammenwirken zwischen Flakartillerie und Jagdfliegernwij verwijzen terzake naar I.M.T. 1939, blz. 1079. Voorts verslaat D.L.L. 8 een in de Krassnaja Swjesda verschenen artikel over Die Verteidigung der Flakartillerie gegen Luftangriffe. De vij. kan in de eerste plaats trachten de Id.art. in te nevelen. Aangezien een afd. op een opp. van 60 km2 is opgesteld, vereischt zulks veel materieel waardoor deze 'bestrijdingswijze zelden op meer dan 1 afd. tegelijk zal worden toege past. Men kan haar slechts tegengaan door elke poging in de kiem te smoren (afschieten der vernevelingsvlgn.) waartoe dient te worden beschikt over een zeer goeden vk.- en wg.dienst die in staat stelt, 's vijands voorne men onmiddellijk te onderkennen. Is de Id.art. eenmaal ingeneveld, dan kan zij nog vuren met de luisterapparaten dan wel spervuren afgeven (deze kosten echter buitensporige hoeveelheden mu.). Gevaarlijker is de directe av. waaraan steeds een vk. van de ostl. der Id.art. zal voorafgaan. Men moet trachten, de vij. vk.vlgn. af te schieten, doch er rekening mede houden, dat zulks niet volkomen gelukt. Aangezien daardoor een „vurende bij. een verloren bij." is, dient men die vlgn. niet te 'bestrijden met alle, doch met speciaal daarvoor aangewezen ld.bijn.; de overige zwijgen. De vij. zal uiter aard met deze tactiek rekening houden en trachten, zijn tegenstander te misleiden omtrent zijn voornemen en te verleiden tot vuuropening met al zijn ld.gs. De av. op verkende bijn. kan op verschillende wijzen geschie den. In Sp. grepen gv.vlgn. gelijktijdig uit verschillende richtingen aan in enkele gevallen voerden jvlgn. rechtstreeksöhe avn. uit ten einde de bediening van het gs. te verhinderen. Ook kan de vij. vk. en bestrijding combineeren. Daartoe zet hij 2 a 3 tactische eenheden in waarvan er een op geringe hoogte doch met groote snelheid vliegt. Bijn., die daarop het vuur openen, worden dan, bij voorkeur uit andere richting, door de overige een heden aangevallen. Uit het vorenstaande blijkt wel, dat het niet alleen van veel belang is, de vij. vlgn. tijdig vast te stellen doch mede 's vijands bedoelingen te onderkennen ten einde daarnaar de vuuropening te regelen. In het algemeen geldt, dat wanneer een bij. wordt aangevallen, de in de nabijheid opgestelde bijn. het vuur op den aanvaller moeten openen. Be langrijke opmerkingen zijn nog le. dat het volstrekt noodzakelijk is dat de gs.bediening over dekkingen beschikt2e. maskeering mag onder geen voorwaarde worden nagelaten, 3e. een enkel bij nacht afgegeven schot is voldoende om de bij. te verraden, hetgeen bij nachtelijk vuur beduidt, dat van stl. moet worden veranderd. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 94