94 belast met de distributie in engeren zin. Het verzorgt de behoeften van den consument en regelt zijn verhouding tot den detaillist. Bij den opzet van de distributie is allereerst uitgegaan van het standpunt, dat de handel zooveel mogelijk over de gewone kanalen moet blijven loopen. In de tweede plaats is uitgegaan van de gedachte, dat distributie niet slechts zal geschieden, wanneer er schaarschte is gedistribueerd zullen worden ook die artikelen, waarvan de productie voldoende is voor den afzet in Neder land, maar waarbij gevaar bestaat, dat de voorraden zullen worden wegge kocht. De distributie zal zoo noodig worden aangevuld met een systeem van maximum-prijzen. Het hotel-, café en restaurantbedrijf zal zooveel mogelijk intact worden gelaten. Anders dan de Distributiewet 1917 stelt de Distributiewet 1939 de mede werking van alle gemeenten verplicht, ten einde de lasten der buitengewone omstandigheden over alle inwoners van het Rijk gelijkelijk te kunnen ver- deelen. Voorts is ter vereenvoudiging van de administratie gerekend met de mogelijkheid om verschillende gemeenten samen te voegen tot distributie kringen, waardoor het aantal administratieve eenheden van bijna 1100 is teruggebracht tot ongeveer 560. Dank zij het feit, dat reeds tevoren door de gemeentebesturen in overleg met de Afdeeling Middenstand dienaangaande maatregelen waren getroffen, konden in de eerste week van September 1939 in het geheele land nooddis- tributiekaarten worden uitgereikt. De administratieve grondslag van de distributie is de distributie-stam kaart. Aan de hand van het Bevolkingsregister ontvangen Nederlanders en vreemdelingen een distributie-stamkaart, welke hun recht geeft op de verkrijging gedurende den distributietijd van bonboeken voor brood en bon- boeken voor andere levensmiddelen en benoodigdheden. Deze distributie stamkaart dient als identiteitsbewijszij vormt dus tevens een soort bin- nenlandsch paspoort, dat van beteekenis kan zijn voor de politie, de justitie en de militaire autoriteiten. Wanneer iedereen in het bezit is van een distributie-stamkaart zullen op vertoon van deze kaart de bonboeken worden uitgereikt. De bonnen dragen slechts nummersde bedoeling is, dat te voren bekend wordt gemaakt, dat cp een bepaald nummer een bepaald artikel te verkrijgen is. Voor brood zullen bij eventueele distributie afzonderlijke bonboeken worden verstrekt, omdat deze bonnen eiken dag gebruikt moeten worden. De winkeliers ontvangen de bonnen van het publiek. Zij moeten deze opplakken en inleveren bij de gemeente die ze opzendt naar het Centraal Distributie Kantoor (C.D.K.). Deze gegevens worden op de boekhoudmachi nes verwerkt, waarna de winkeliers overeenkomstig de ingeleverde bonnen bestelbiljetten krijgen, waarop zij bij hun grossier of fabrikant nieuwe goe deren voor de volgende distributieperiode kunnen bestellen. In afwijking van het bovenstaande zijn voor den eersten keer de winkeliers, die aan de distributie deelnemen, opgeroepen om op enquêteformulieren aan te geven, wat hun gemiddelde omzet en voorraad is. Walmeer deze gegevens verwerkt zijn, kan zoo noodig met de eigenlijke distributie een aanvang worden gemaakt. In hetzelfde tijdschrift aflevering 10 November 1939 komt een artikel voor getiteld ,fle economische defensie van Nederland" waarin is vermeld dat in November 1939 door den Min. van Ec. Z. in Ned., een persconferentie werd gehouden, waar een 50-tal kranten, waaronder ook enkele Ned.-Ind. waren vertegenwoordigd. De bedoeling van den Min. was een inzicht te geven in de economische defensie-maatregelen, welke de Reg. heeft getrof fen, en de opvattingen uiteen te zetten, welke haar daarbij tot richtsnoer heb ben gediend. In zijn openingsrede wees de Min. erop, dat de internationale spanningen welke sedert einde Augustus bestonden, het noodzakelijk heb ben gemaakt uitvoering te geven aan 9 econ. noodwetten, die einde Sep-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 96