96 afzonderlijke distributies, waaraan hooge kosten zijn verbonden, konden echter niet worden genomen, omdat de voorbereiding samenhangt met de posities bij de grossiers en den detailhandel op het moment waarop de distributie aanvangt. Had men anders gedaan, dan zou dit tot noodzakelijk gevolg hebben gehad, dat men op geregelde tijden de reeds gereed liggende distributiemaatregelen telkens weer aan de gewijzigde omstandigheden zou moeten aanpassen, hetgeen groote bedragen aan administratieven arbeid zcu kosten en vele beslommeringen voor het bedrijfsleven zou medebrengen. K. Geneeskundige Dienst. 5O-Jarig jubileum Rijksmagazijn van Geneesmiddelen. De directie van het Rijksmagazijn van Geneesmiddelen heeft op 1 Sep tember j.l. het feit herdacht, dat vóór 50 jaren dit magazijn werd over gebracht naar het thans nog in gebruik zijnde gebouw aan de Sarpathistiaat 110a te Amsterdam, na voordien reeds bijna een eeuw te 's-Gravenhage gevestigd te zijn geweest. De naam Rijksmagazijn van Geneesmiddelen ontleent de instelling aan de omstandigheid, dat zij niet slechts de Konink lijke Landmacht en de Marine van genees- en verbandmiddelen, alsmede van het benoodigde medische instrumentarium voorziet, doch ook, ten deele althans, de Departementen van Koloniën, Justitie, Buitenlandsche Zaken, Economische Zaken en Waterstaat. Voorts maakt het Nederlandsche Roode Kruis gaarne gebruik van het magazijn, evenals ook in den laatsten tijd de vluchtelingenkampen. Na de zeer drukke mobilisatie jaren 1914—1918 kwam voor het magazijn een periode van inzinking, veroorzaakt door de rigoreuze bezuinigingen, waaraan toen onder den drang der omstandigheden de meeste overheids diensten moesten worden onderworpen. Dat desalniettemin de werkzaamheden zonder stagnatie konden blijven verloopen, was te danken aan de nimmei genoeg te waardeeren toewijding van de numeriek sterk ingekrompen personeelsbezetting. Toen in 1921 de Militair Pharmaceutische Dienst zelfstandig werd (voor dien vormde hij evenals hier te lande een onderdeel van den M.G.D.) kon het instituut zijn vleugels vrijer uitslaandit voordeel werd echter door de latere vereeniging der functies van Chef van den Militair Pharma- ceutischen Dienst en Directeur van het magazijn in een en denzelfden persoon weer voor een groot deel teniet gedaan. Het duurde tot November 1935, alvorens een nieuwe periode van opleving aanbrak. De bewapeningswedloop, waarin vrijwel alle Europeesche landen toen werden betrokken, de steeds dreigender vormen aannemende inter nationale conflicten, deden de Nederlandsche Regeering de noodzakelijkheid inzien van een verhoogde voorraadoplegging van geneeskundige behoeften en het gevolg hiervan was, dat naast het oude gebouw een grooter neven magazijn in gebruik moest worden genomen. Het personeel werd geleidelijk opgevoerd tot een voldoende sterkte om den voortdurend stijgenden en bewerkelijker wordenden stroom van aanvragen te kunnen verzorgen. Het Rijksmagazijn van 'Geneesmiddelen omvat thans de navolgende onder dedencentrale administratie, hoofdmagazijn, nevenmagazijnen, fabriek en laboratorium. De leiding berust bij een luitenant-kolonel apotheker (diiec- teur) die daarbij wordt ter zijde gestaan door 5 militaire apothekers. Voorts zijn aan de instelling verbonden 3 adjudanten onderofficier, 5 sergeanten, 7 administratieve beambten en 32 werklieden. Militdr Wochenblatt, 21 Juli 1939. „Die Sanitdtsdienste und Ihr Einsatz im Kriege" door generaal Dr. Kittel. Voor het gebruik der geneeskundige eenheden te velde laten zich slechts algemeene richtlijnen aangegeven. Met deze algemeene richtlijnen als grond-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 98