200 De besturingsorganen (kabels en leidingen) hebben slechts een geringe kans te worden getroffen. De tanks zijn zeer belangrijk, niet alleen omdat bij lek schieten de brandstof wegloopt, doch tevens en vooral door het brand gevaar, dat daarbij optreedt. Het beste middel hiertegen is echter het omhullen met een elastische stof, welke na doorboring weer samentrekt. Het raken van de (metalen) schroef levert als regel geen gevaar op. Pantsering van den motor geeft behalve het gewicht groote bezwaren t.a.v. de koeling, vooral bij de luchtgekoelde motoren. Tenslotte de bemanning, hart en hersenen van het vliegtuig. Bescherming is zeer noodig. Doch het gevecht wordt veelal op korten afstand gevoerd, zoodat de pantsering zwaar moet zijn. Hieruit resulteert de tendenz, alleen den bestuurder te beschermen. Nagaande hoe deze moet worden beschermd, blijkt al spoedig, dat hij van opzij en van voren weinig gevaar loopt (blijkbaar heeft S. in hoofdzaak het gevecht van éénpersoonsjagers op het oog). Rest de achterzijde en tegen vuur van den grond de onderkant, waartoe als regel de zitplaats met rugleuning uit staalplaat wordt vervaardigd, welke bescherming geeft tegen kogels van licht kaliber en tegen scherven. Ten slotte zij men indachtig, dat de snel heid de beste bescherming verleent. Gegevens Duitsche luchtmacht. (Aircraft Engineering, Mei 1939). De vliegtuigindustrie omvat 29 maatschappijen met 51 fabrieken en 17 motorfabrieken. De meeste zijn gevestigd langs de Oostzee of in het midden des lands. Vaak is de ontwerp- en proefafdeeling (bouw proto-type) geheel gescheiden van de fabrieksemplacementen, waar de seriebouw plaats vindt. Begin 1939 werd het aantal arbeiders geschat op bijna 200.000, waarvan onge veer Vi vrouwen. De maandelijksche productie bedroeg toen 600 a 800 vlieg tuigen (Heinkel in Oranienburg alleen 50 tweemotorige He 111 per maand). De algemeene typeverdeeling en performance zou niet veel van de Engelsche verschillen alleen meer duikbommenwerpers en minder 4-motorige met zeer groot werkingsbereik. Bij de performance wordt (terecht) gewezen op het toenemen van de landingssnelheid, welke een zeer wezenlijken factor vormt bij het gebruik op de veelal minder groot en goed ingerichte oorlogs velden (deze laatste zijn onmisbare voorwaarde voor een behoorlijke veilig heid het gemis ervan in Polen maakte het bereiken van het Duitsche lucht- overwicht veel gemakkelijker). Duitschland beschikt over 900 vliegvelden, waarvan 180 permanent militaire terreinen. T.a.v. het benzineverbruik wordt medegedeeld, dat dit voor 1940 werd begroot op 6.3 millioen ton (blijk baar voor alle motorvoertuigen in het rijk te zamen). Voor oorlogstijd zou dit 15 tot 20 millioen ton bedragen, waarvan 1 millioen voor een luchtvloot van 6000 vlgn., de helft uit 2-motorige bestaande (zeer globaal berekend wijst dit cijfer op een gemiddelde van ongeveer 75 vlieguren per maand en per vliegtuig) Luchtgevechten in Spanje (R.A.A. Aug. 1939) Een paar Russische officieren komen tot de volgende conclusies t.a.v. het jachtgevechtMeer dan ooit zijn snelheid en wendbaarheid van het grootste belang. De aanvallen groepeeren zich in en nabij het verticale vlak door de lengteas van het vij. vliegtuig, aangezien aanvallen van opzij onmo gelijk zijn door de groote snelheid van het doel. Om dezelfde reden belooft de aanval van voren nog minder resultaat. M.h.o. op de groote snelheid van de moderne bwrs. en het geringe snelheidsverschil kan een aanval meestal slechts éénmaal worden uitgevoerd (wanneer de bomformatie derhalve met maximum snelheid doorvliegt)De snelheid geeft den bwrs. een betere bescherming dan de bewapening een zeer effectieve bescherming is voorts het escorteeren met jagers of gevechtsvlgn. Tweezitsjagers zijn alleen nuttig voor rugdekking bij het afbreken van het gevecht. De jachtformaties vallen direct na het eerste treffen in kleine patrouilles uiteen veel enkelgevechten worden geleverd. De juiste manoeuvre voor het afbreken van het gevecht is zeer belangrijk meestal worden scherpe en plotselinge wendingen gemaakt om het vij.vuur te bemoeilijken. Het verdient aanbeveling zeer snelle jagers

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 100