202 Het gebruikt van bwrs. als afweer tegen vij. bwrs. (Deutsche Wehr 11 Aug. 1939) De ter zake in E. en Fr. tijdschriften gepropageerde inzet van de bomb.afdn. wordt besproken. Zooals bekend wordt deze wijze van gebruik aanbevolen om in voorkomend geval alles geconcentreerd te kunnen inzetten tegen een massa-aanval van den vijand. De eigen bwrs. moeten dan de vij. formaties uit een hoogere positie met tijdbommen (eventueel ook bommen met zeer gevoelige schokbuis) aanvallen. De hoogte bij voorkeur ongeveer 500 m. In dit artikel worden een aantal bezwaren tegen deze toepassing naar voren gebracht. Allereerst is het de vraag of deze bwrs. wel (tijdig) de goede aan valspositie welke voor jagers al vaak moeilijk bereikbaar is kunnen innemen. Voorts zal men daarbij als regel den vijand een gunstig doel voor diens beweegbare afweerwapens bieden. Jachtvliegtuigen en hunne bewapening (Aeroplane, 16 Nov. '39). In een correspondentie uit Fr. worden o.m. enkele jagers tegenover elkaar gesteld v.w.b. hun eigenschappen. Bij schijngevechten zou de Curtiss Hawk zich de meerdere (in gevechtsmanoeuvreerbaarheid) hebben getoond van de Fr. Morane 406. De Eng. Hawker Hurricane (ruim 20 km sneller) wint het weer van de Curtiss Hawk, hoewel de wendbaarheid zelve niet veel verschil vertoonde. De Eng. jagers hebben 8 Brownings in de vleugels, alle buiten den schroef cirkel vurende. De Fr. Curtiss heeft 4 Brownings n.l. 2 in de vleugels en 2 op den romp de laatste uitvoering gaf evenwel 6 mitm. te zien, n.l. nog 2 in de vleugels extra. De Fr. Morane heeft een 20 mm kanon, hetwelk door de schroefas vuurt, plus 2 mitm. in de vleugels. De laatste Messerschmitt heeft eveneens in spijt van tegenstrijdige berichten een kanon, vurende door de schroefas, 2 mitrn. op den romp en 2 in de vleugels. De Heinkel 112 heeft 2 mitrn. naast den romp en 2 in de vleugels. De Fr. kanonnen gebruiken explosief munitie. Bij een D. vliegtuig werd geconstateerd, dat het vliegtuigkanon met massieve munitie was uitgerust. Vermoedelijk is dit te wijten aan een gebleken onveiligheid van de explosieve munitie, welke toch algemeen bij grootere kalibers wordt toegepast. Volgens informatie zou de bewapening van 8 mitrn. zich zeer effectief hebben betoond. Niettemin is de uitwerking van kanonvuur beter, hoewel moeilijker te richten. Bij een zeker gevecht tusschen een Morane en een Messerschmitt werd het laatste door een granaat getroffen in den benzinetank, welke zich vlak achter den bestuurder bevindt. Het vliegtuig ging in vlammen op. Gegevens jachtvliegtuig Heinkel He. 112 (Aeroplane, 16 Nov. '39). Performance met standaard uitrusting en motor Daimler Benz 601 A van 1150 pk max. snelheid 575 km op 3750 m. Sommige afdn. zijn uitgerust met een extra tank voor het escorteeren van bwrs. Deze vlgn. hebben dan een range van 2500 km bij 380 km snelheid. Standaard bewapening 2 kanonnen van 20 mm in de vleugels en 2 mitrn. 7.7 mm op zij van den romp. De vleugel-belasting bij gebruik van de extra tank is 173 kg/m2, wat zeer hoog is. Daaraan zal de reputatie van moeilijk vliegen te wijten zijn. De landings snelheid is normaal 145 km en bij de extra tank 156 km. De lage bomaanval. Aeroplane van 16 Nov. '39 vertoont een foto van de overblijfselen van een Bristol Blenheim, welke op 4 Sept. '39 bij Wilhelmshafen werd vernield door de explosie van de bom, welke een voorgaand vliegtuig had geworpen. De prijs van te laag bombardement in lijn. R. Intendance. In het M. W. October 1939 Nr. 18 komt een artikel voor getiteld Kampf um Rohstoffen, samengesteld door den le Luitenant Dr. W. Hedler, waarin een beschouwing wordt gegeven over den stand van dit vraagstuk in Duitschland.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 102