203 De groote beteekenis van het bezit en het verkrijgen van grondstoffen voor verschillende doeleinden is sedert den oorlog 19141918 eerst duidelijk geworden, vooral voor Duitschland, toen door de vijandelijke landen de economische blokkade werd toegepast, welke blokkade thans wederom toe passing vindt. Als gevolg van het gemis aan grondstoffen heeft de techniek zich snel en omvangrijk ontwikkeld tot het vervaardigen van vervangings middelen van die behoeften waarin thans op andere dan de normale methode moet worden voorzien. S. zegt dat de door de natuur gevormde groote rijkdommen aan grond stoffen het menschdom in twee categorieën heeft gesplitst en wel de cate gorie die wel grondstoffen bezit en die, welke weinig of geen grondstoffen bezit. De natuur hield geen rekening met de „hebzucht" van de menschen, met het gevolg dat het bezit of het gebrek aan grondstoffen door de eeuwen heen over de geheele aarde steeds aanleiding is geweest tot strijd. Deze strijd werd op verschillende wijzen uitgevochten. Evenbedoelde strijd heeft zich volgens S. in den loop der tijden gewijzigd. De verdeeling van de volken heeft zich langzamerhand gericht ook als gevolg van de resultaten van de gevoerde oorlogen, naar de geografische gesteldheid van een land, zijn bezit aan grondstoffen en zijn ontwikkeling. Het bezit van grondstoffen geeft den politieken staten groote macht deze kunnen hun economische ont wikkeling instellen op die van andere landen. Hun politieke en economische verhoudingen tot andere landen kunnen zij naar wensch regelen en ont wikkelen. Hierbij worden meermalen middelen toegepast welke in het verkeer van mensch tot mensch als ontoelaatbaar moeten worden aangemerkt. Deze macht van bedoelde staten kan echter alleen bestaan, zoolang de mogelijkheid der voorziening in de benoodigde grondstoffen bestaat. Door een oorlog kan hierin een groote verandering teweeg worden gebracht. In dat geval zal door die staten slechts over die grondstoffen met zekerheid worden beschikt, welke uit eigen land kunnen worden verkregen, hetzij uit eigen bodem, hetzij uit aangelegde voorraden. Door een oorlog kan een welgesteld land tot armoede worden gebracht. Volgens S. beschikt het Britsche wereldrijk over onuitputtelijke voorraden grondstoffen met uitzondering van aardolie, kwikzilver, koper, kalizouten en zwavel Engeland zelf daarentegen beschikt slechts over steenkolen en zout. Alle andere grondstoffen moeten over zee worden verkregen. Aangezien Engeland echter gelooft de zee te beheerschen hoopt het (aldus S.) ook in geval van oorlog over toereikende hoeveelheden grondstoffen ten behoeve van zijn industrie te kunnen beschikken. Andere landen welke niet over voldoende grondstoffen beschikken, hebben eveneens den strijd aangebonden om in de behoefte aan grondstoffen te kunnen voorzien. S. brengt naar voren dat het hier niet gaat om een strijd met de wapenen, maar om een strijd welke ligt op het terrein van de wetenschap. Door dezen strijd zal de wereld rijker worden aan stoffen welke van groote waarde zijn te achten. Het hoofdsteunpunt in dezen strijd is de chemie, welke heeft vastgesteld, dat de in de natuur verkrijgbare grondstoffen over het algemeen gecombineerde stoffen zijn, die door ontleding, splitsing, omwerking enz. in een veelvoud van grondstoffen kunnen worden omgezet. In dezen strijd neemt Duitschland de eerste plaats in. Door den nood gedwongen, als gevolg van het verlies van zijn koloniën ofschoon volgens S. rijker voorzien van grondstoffen dan Engeland heeft Duitschland dezen strijd aangebonden, om te bereiken dat het, voor wat eigen behoeften betreft, in de toekomst geheel onafhankelijk zal zijn van andere landen. In dezen strijd wordt groote steun gevonden in het feit, dat Duitschland een rijk bezit heeft aan hout en steenkolen, waaruit voor een groot deel de gewenschte stoffen kunnen worden verkregen. Het is reeds lang bekend, dat bij de verbranding van steenkolen stoffen vrijkomen, welke van grootere waarde zijn dan de brandstof zelf en dat door een andere verwerking van de kolen ook andere belangrijke bijkomstige resultaten worden bereikt. De noodtoestand ontstaan door den wereldoorlog

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 103