205 1913 1935 krachtbron steenkolen 87.2% 64.9% bruinkolen 3.3% 4.3% Totaal kolen 90.5% 69.2% krachtbron oliën en gassen 7.2% 23.2% waterkracht 2.3% 7.6% Het aandeel dat de waterkracht voor de levering van electrische energie in Duitschland heeft is van 14% in 1929 gestegen tot 20% in 1939. Door een bepaald procédé is het in Duitschland gelukt de z.g. arme ijzer ertsen economisch te doen verwerken waardoor de eigen productie gestegen is van 4.34 millioen ton in 1934 tot 12.5 millioen ton in 1938. Verwacht wordt dat in de Rijkswerken „Herman Göring" in 1941 25 millioen ton zal worden geproduceerd. De productie van aluminium en magnesium is ook van groote beteekenis geworden. De eigen productie van aluminium is tegenwoordig 15 X zoo groot als 6 jaren geleden. De grondstoffen zijn voor het grootste gedeelte voor Duitschland beschikbaar sedert het over de groote magnesiet-voor- raden van Oostenrijk kan beschikken, welke op 100 millioen ton worden geschat. S. besluit zijn artikel met te vermelden„Das Leben ist ein Kampf. „Was die Natur nicht f rei willig von sich gibt, musz ihr abgerungen werden. „Das tut Deutschland und gibt damit die Gewahr, dasz der Deutsche Bedarf „an Rohstoffen auch in sdhwersten Zeiten wird gedeckt werden können." K. Geneeskundige Dienst. Medizinische Klinik, 13 October 1939. „Schmerzverhütung und Schmerz- betaubung im Felde" door Prof. Dr. O. Hoche. In de vorige aflevering van dit orgaan werd een artikel van den reserve dirig. off. v. gez. 2e kl. J. C. L. M. Stuyt van de Kon. Landmacht gerefereerd, waarin een warm pleidooi werd gehouden ten gunste van het gebruik van evipan-natrium als narcoticum te velde. Dat het enthusiasme voor dit middel echter geenszins algemeen is, blijkt thans uit een opstel van Hoche in de Medizinische Klinik. Deze ervaren oorlogs-chirurg geeft voor het bewerk stelligen van kortdurende roesnarcoses de voorkeur aan chlooraethyl, terwijl voor langere verdoovingen, na een korte inleiding met genoemd roesnar coticum, aether wordt aanbevolen. Hij is het echter met Stuyt eens ten aanzien van chloroform, waarvan hij het gebruik te velde ontraadt, omdat het door de vele te duchten complicaties gevaarlijk is, en een nauwkeurig, binnen het operatiegebied moeilijk doorvoerbaar vooronderzoek der patiënten noodzakelijk maakt. De roesnarcose speelt volgens S. in de oorlogschirurgie een zeer voorname rol. Zij is aangewezen bij chirurgische wonddesinfectie, repositie van luxaties en fracturen, incisie van abcessen en phlegmones, terwijl bij zwaar gewonde personen, die onderhevig zijn geweest aan ernstig bloedverlies, vaak ook grootere ingrepen (amputaties, buik- en borstoperaties) in roesnarcose moge lijk zijn. Onder bepaalde omstandigheden wordt aangeraden, de roesnarcose te combineeren met locaalanaesthesie. Eerst aan het einde van zijn artikel memoreert S. kort het evipan-natrium als nieuwe aanwinst op het gebied der pijnverdooving. Wanneer hij de voor- en nadeelen van dit middel tegen elkaar afweegt, krijgt men echter den indruk, dat de nadeelen het in zijn oog winnen. Het allergrootste be zwaar vindt hij wel de onbestuurbaarheid van dit intraveneus toe te dienen narcoticum, terwijl de kortdurende uitwerking toch meestal tot overgang op aether noodzaakt. De verdooving te continueeren d.m.v. een hernieuwde

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 105