206 evipan-injectie acht hij zeer gevaarlijk en daarom volkomen gecontraïn- diceerd. Hij raadt aan bij het narcotiseeren met evipan-natrium het ver- doovingsmiddel vooral langzaam in te spuiten en steeds ampullen coramin, lobelin, hexeton, cardiazol en sympatol bij de hand te houden om eventueel optredende complicaties met succes te kunnen bestrijden. In hetzelfde tijdschrift geeft Dr. O. Schedtler onder het hoofdstuk „Wehrmedizin" een beschouwing over den invloed van den velddienst op optreden, uitbreiding en verloop der longtuberculose. Waren vroegen typhus, cholera, dysenterie, vlektyphus en malaria de meest gevreesde infectieziekten voor te velde staande legers, thans nu men zich op geslaagde wijze daartegen heeft leeren beschermen, staat de tuberculose, welke tot voor kort nauwelijks de aandacht had, als loopgravenziekte zoo ongeveer aan de spits. De ervaring uit den oorlog 19141918 is er, om dat te bewijzen. Het ziektecijfer voor tuberculose bedroeg toen aan Duitsche zijde meer dan der totale leger - sterkte met 14,4% letaal verloop. De cijfers voor typhus, dysenterie en andere infectieziekten waren in vergelijking hiermede aan den gunstigen kant. Op grond van deze ervaring is de tuberculose als legerziekte den laatsten tijd steeds meer in het centrum der belangstelling gekomen en beeft men naar middelen omgezien om dit kwaad, dat niet alleen uit hoofde van zijn hooge mortaliteit, doch meer nog uit sociaal-economisch oogpunt, wegens den langen invaliditeitsduur en de kostbare sanatoriumverpleging der patiën ten, onze aandacht verdient, zooveel mogelijk in zijn loop te stuiten. Het rigoureus elimineeren bij de militaire keuringen, niet alleen van mani feste tuberculose-gevallen, doch ook van al degenen, bij wie de ziekte zich in een latent stadium bevindt, is wel de voornaamste maatregel ter bescher ming van de militaire gemeenschap tegen het vasten voet krijgen der infectie, terwijl daardoor tevens het individu gebaat wordt, vermits is gebleken dat latente tuberculeuze processen ten gevolge van de ontberingen en andere schadelijke factoren te velde sterke neiging tot reactiveering vertoonen. Uit prophylactisch, zoowel als therapeutisch oogpunt is het voorts van belang, dat elke uitgebroken infectie zoo tijdig als maar eenigszins mogelijk is, wordt herkend. Vandaar dat de militaire arts te velde met alle beschik bare middelen moet zijn ingesteld op de vroegdiagnose der longtuberculose. „Een nieuw middel ter bestrijding der gevolgen van een besmetting met mosterdgas" door S. I. Cohen, apotheker. Uitgave N.V. D. B. Centen's Uitge vers Maatschappij Amsterdam-C. 1939. Dit onder medewerking van de bekende Nederlandsche „Commissie van Advies nopens Chemische en Aanverwante Verdedigingsvraagstukken" uit gegeven, 120 bladzijden tellende, boekwerkje behandelt den beperkenden invloed der kwikverbinding mercurochrome op de gevolgen van een besmet ting met mosterdgas. S. is tot de toepassing van mercurochrome gekomen op grond van de in vitro plaats hebbende reactie van dit preparaat met genoemd chemisch strijdmiddel. Op het mechanisme dezer reactie wordt uitvoerig ingegaan en aan de hand van een reeks proeven aangetoond, dat mercurochrome een zeer gevoelig reagens is op mosterdgas en hiermede een stabiel neerslag vormt. Geschiedt de reactie in methylalcohol, dan berust zij vermoedelijk voornamelijk op phenolaethervorming. In een milieu van alcohol, aceton en water treedt daarnaast een binding aan het kwik atoom op. In water alleen overweegt waarschijnlijk de binding aan het kwik atoom. Uit het neerslag, dat in methylalcoholisch milieu was ontstaan, kon bij verwarming nagenoeg geen mosterdgas meer worden vrijgemaakt, hetgeen wèl het geval was met het neerslag, dat zich in een mengsel van aethylalcohol, aceton en water had gevormd. De mogelijkheid, dit laatste te verklaren, door aan te nemen dat mosterdgas aan het neerslag zou zijn geadsorbeerd, werd uitgesloten, doordat het neerslag van te voren was fijn gewreven en herhaaldelijk grondig uitgewasschen met petroleumaether. Zou er alleen sprake zijn geweest van de vorming van een phenolaether, dan had men uit de sedimenten nimmer door verwarming mosterdgas kunnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 106