207 vrijmaken. Gezien het bij verwarming vrijkomende mosterdgas, komt S. tot de conclusie, dat de reactie van mercurochrome en mosterdgas in een milieu van aethylalcohol, aceton en water hoofdzakelijk berust op de vorming van een additieproduct. Voorts worden in het boekje op overzichtelijke wijze de resultaten beschre ven van proeven op dieren (konijnen), waarbij is gebleken dat de applicatie van een 2% waterige mercurochrome-oplossing kort nadat de besmetting met mosterdgas heeft plaats gehad, een zeer goede prophylactische werking ontvouwt, terwijl het middel, later toegepast, een niet te miskennen gunstig therapeutisch effect sorteert. Ook zijn proeven genomen op menschen, die opzettelijk dan wel bij toeval met mosterdgas waren besmet, eveneens met gunstig resultaat. Vergelijking met chloorkalk en chloramine heeft niet plaats gehad, aange zien deze stoffen alleen een prophylactische uitwerking hebben indien zij onmiddellijk na de besmetting worden toegepast. De eindconclusie, waartoe ons de bestudeering van dit verdienstelijke onderzoek heeft geleid is deze, dat hoewel wij voorloopig niet gaarne het in het K. N. I. L. gebruikelijke caporiet-magnesia-mengsel als ontsmettings middel zouden willen laten vallen, wij in het mercurochrome in ieder geval toch een preparaat hebben, dat wat zijn therapeutisch effect betreft het verre wint bij alle andere, tot heden aanbevolen behandelingsmethoden der uitgebroken mosterdgas-aandoeningen. Het is met het oog hierop dat wij de lezing van het boekje aan een ieder, die belangstelling heeft voor het vraagstuk der gasziekenbehandeling en welke medicus zou dat onder de huidige omstandigheden niet hebben met warmte kunnen aanbevelen. Der Deutsche Militararzt, November 1939. „Kriegsseuchen im hesetzten China und Seuchenbekampfung in der japanischen Besatzungsarm.ee" door Dr. F. Ronnefeldt, Stabsarzt an der Militararztlichen Akademie. Onder de ziekten, welke de validiteit van het Japansche bezettingsleger in China bedreigen, neemt de cholera wel een eerste plaats in. Zij komt in Midden-China endemisch voor en vertoont af en toe opflikkeringen tot min of meer ernstige epidemieën, waaraan jaarlijks duizenden Chineezen te gronde gaan. In het Japansche leger heeft als gevolg van de rigoureus doorgevoerde vaccinatie de cholera echter geen vasten voet kunnen krijgen. Wel zijn er een paar honderd, voor het meerendeel doodelijk verloopende gevallen voorgekomen, doch dit betrof troependeelen, die in den zomer 1937 overhaast naar Shanghai moesten worden gedirigeerd en waarbij tijd en gelegenheid had ontbroken, ze vóór hun vertrek behoorlijk te vaccineeren. De Japansche autoriteiten hebben in het bezette gebied tevens uitgebreide maatregelen getroffen tot bestrijding van de ziekte onder de autochthone bevolking. De organisatie van civiele vaccinediensten schijnt met veel voort varendheid te worden doorgevoerd en dank zij de getroffen maatregelen is het ziektecijfer in vele gebieden van Noord- en Midden-China reeds aan zienlijk gedaald. Ook amoeben- en bacillaire dysenterie komen in China veelvuldig voor. Uit het artikel blijkt niet of in het Japansche leger tegen bacillaire dysenterie wordt gevaccineerd, doch S. beperkt zich tot de mededeeling dat het nergens tot een ernstige epidemische verbreiding dezer ziekte onder de expeditionaire troepen is gekomen. Wel hebben, vooral in den winter 19371938, de in de provincie Shansi opereerende Japansche afdeelingen ernstig te lijden gehad van vlektyphus. Vele Japansche soldaten hebben zich toen geïnfecteerd door het gebruik van van de bevolking gerequireerde kleedingstukken (voornamelijk bont mantels). Dit is voor de Japansche legerleiding aanleiding geweest te over wegen of het in de toekomst wellicht geen aanbeveling verdient, in bepaalde gebieden tot vaccinatie tegen vlektyphus over te gaan. Ten slotte wordt nog genoemd de malaria, welke vooral in Midden-China, Canton en op Formosa een ongunstigen invloed heeft gehad op de gevechts-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 107