208 vaardigheid der aldaar gestationneerde troepen. Ook doen zich veel malaria- gevallen incidenteel voor bij de gewonden in de lazaretten. Het verloop der malaria in Midden-China is licht, op Formosa heeft de ziekte echter een duidelijk kwaadaardiger karakter, reden waarom men in een aantal garnizoenen van dit eiland is overgegaan tot chinine-prophylaxis (0.2 g ehinine dagelijks of tweemaal in de week 0.1 g atebrin). S. BOEKAANKONDIGING. Gedenkboek van het Korps Marechaussee van A. en O. 18901940. „Een korps, dat zijn geschiedenis niet eert, is geen geschiedenis waard". De waarde van den rechtmatigen trots op hetgeen door vroegere leden tot stand werd gebracht mag een Korps in geen geval onderschatten op deze overweging berust de samenstelling van het gedenkboek van het Korps Marechaussee, dat ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum op 2 April 1940 zal verschijnen. In kroniekvorm, hier en daar aangevuld met grepen uit den Atjehkrijg, voorzien van beknopte levensbeschrijvingen van enkele Atjeh- figuren, verlucht met foto's, waarvan de origineelen welwillend ter beschik king werden gesteld door het bestuur van het Atjehsch Leger Museum te Koetaradja, zal worden geboekstaafd wat dit Korps in een halve eeuw is wedervaren. Het zal verschijnen in een fraaien bandomslag, met een toepasselijke teekening in kleuren, terwijl het boekwerk zal worden voorzien van een voor woord van de hand van Luitenant-Generaal G. J. Berenschot, Commandant van het Leger en Hoofd van het Departement van Oorlog in Nederlandsch-Indië (ex- Marechaussee Officier) Luitenant-Generaal b.d. H. N. A. Swart, Adjudant i.b.d. van Hare Majesteit de Koningin, Commandeur der M.W.O. (ex-Commandant der 5e Divisie Marechaussee). Luitenant-Generaal b.d. F. J. Kroesen, oud-Commandant van het Koninklijk Nederland-Indische Leger (ex-Marechaussee Officier van 1893). Kolonel G. F. V. Gosenson, Ridder 4e kl. der M.W.O. en Territoriaal Commandant van A. en O en S.O.K. Na een inleidend woord van den Korpscommandant wordt de volgende stof in 50 hoofdstukken behandeld beknopt overzicht van de historie der oprichting van het Korps Marechaussee de eerste jaren van zijn bestaan de geconcentreerde linie de eerste commandant het eerste optreden buiten de linie de expedities excursies wapenfeiten de patrouille- actie de vliegende colonnes de bestorming van Aneu Galöng Batèë Ilië Blang Djeurat de 165-daagsche tocht van den Overste Van Daalen beknopte biografieën van Generaal Van Heutsz Dr. Snouck Hurgronje Van Daalen Panglima Polem Pastoor Verbraak Ds. Thenu namen lijst van gesneuvelden opgave van de graven in de rimboe van onbekende Marechaussees op welke wijze de Mar. Officieren zijn gesneuveld en waar zij begraven liggen de wereldlijke en geestelijke verzetsleiders de Marechaussee monumenten namenlijsten van Gouverneurs en Gew.Mil. (Territoriaal) commandanten, van Korps-, Divisie- en Detachementscom mandanten van militairen wien een Koninklijke onderscheiding werd ver leend dislocaties Marechausseeliedjes Marechaussee honorair pacificatiewerken van het Korps enkele voorbeelden van Moed, Beleid en Trouw onzer militairen voorbeelden van zelfopoffering, moed en uithou dingsvermogen bij de tegenpartij voorvallen gedurende de laatste 30 jaren de laatste onverzoenlijken (Teukoe Radja Tampë, de Samarkilangbende, Pang Karim) de Vaandelfeesten in 1930 het huidige Korps Marechaussee. De prijs bedraagt 4.—. Bestellingen te richten tot het Bestuur van het Atjehsch Leger Museum te Koetaradja (naam, adres en aantal exemplaren duidelijk opgeven).

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 108