211 de positie van oorlogvoerende zonder de voordeelen van een in vrede ver keerenden staat prijs te geveneen opvatting, welke zoo zoetjes aan school maakt werd op waardige wijze terecht gewezen, waarna 's werelds aan dacht zich afwendde van dezen N. O.-Europeeschen stormhoek en zich con centreerde op het Z. O. De Balkan vormt hier een wrijvingsgebied van eerste orde. De inwendige en onderlinge wrijvingen werden in deze rubriek reeds eerder vermeld even als de tegenstrijdigheid tusschen de Duitsche, Italiaansche en thans ook weder van belang geworden Russische interessen. Er is echter meer politieke en economische belangen gaan samen. In dit opzicht kunnen de Geallieerden, beter vooral de Geallieerden, niet buiten beschouwing blijven. Het is zonder meer duidelijk, dat Duitschland belang heeft bij een ongestoorden vrede in Z. O.-Europa, werwaarts het getuige de veelvuldige handelsbespre kingen en de gesloten verdragen vele en velerlei grondstoffen a.a. wenscht te betrekken. Evenwel heeft Engeland groote directe belangen in Grieken land onder den via Albanië reikenden Italiaanschen greep zal Athene wel neutraal blijven men denke aan de kortelings tusschen Griekenland en Italië gesloten overeenkomst. Directe Britsche belangen zijn mede aanwezig in Turkije dat, beheerscher van den toegang tot de Zwarte Zee, meer en meer met de Geallieerden verbonden raakt door economische en militaire banden. In Januari werden groote geldleeningen toegestaan en bezocht gnl. Weygand Ankara en het nabij de Russische grens gelegen Erzeroem(?), e.e.a. tot groote verontwaardiging in Italië, dat reeds een vijftiental jaren groote belangen heeft in de Zwarte Zee. Rusland schijnt tegenover Turkije zijn rol van boeman te hebben uitgespeeld een uitnoodiging, de enkele maanden door Saradjoglu te Moskou practisch afgebroken onderhandelingen te her vatten, werd niet beantwoord. Dienen de as Moskou t.o.v. Griekenland en Turkije groote voorzichtigheid in acht te nemen, minder is zulks het geval m.b.t. Joegoslavië en Roemenië, waar Engeland slechts indirecte, vnl. financieele belangen heeft. In het N. en W. grenzend aan Duitschland en Italië, in het N. en O. door de nog niet geheel bevredigde staten Hongarije en Bulgarije, zijn Joegoslavië's handen gebonden. Hetzelfde geldt m.m. voor Roemenië, waarmede alle buurstaten behoudens Joegoslavië een of meer appeltjes te schillen hebben. Zoo schijnt er op het eerste gezicht voor de Geallieerden geen aanleiding te zijn, zich intensief te bemoeien met al wat ligt ten N. van de lijn Adrianopel-Saloniki. Doch dit is maar schijnde belangen, welke Duitschland in economisch opzicht op den Balkan heeft en het karakter, dat de huidige oorlog bezit, hebben juist de ten N. van genoemde lijn gelegen gebieden gemaakt tot een slagveld van een heftigen economischen strijd. Duidelijk bleek dit in Januari door al wat zich in en om Roemenië af speelde. Het gaat hier en daarom is het ook voor ons zoo leerzaam in de eerste plaats om de olie. Duitschland heeft haar noodig en tracht haar, evenals in 19141918, uit Roemenië te verkrijgen zonder eenzijdig te zijn mag men toch wel aannemen, dat het verdrag met Rusland althans in dit opzicht geen uitkomst biedt. Boekarest werd dus dringend verzocht te leveren Engeland verzocht hetzelfde niet minder dringend. Deze twee zijdige drang viel, gansch niet merkwaardig, samen met branden in de oliedistricten. Thans is de regeering overgegaan tot het derwaarts zenden van troepen en instelling van staatscontrole op de olielevering. Zal het hiermede afloopen Churchill, die er ook tijdens den wereldoorlog een groot voorstander van was, den tegenstander in het O. aan te grijpen waarin de geschiedenis hem gelijk heeft gegeven zou reeds hebben voorgesteld, Geallieerde troepen naar Constanza te zenden. Doch evenals tijdens dien oorlog zouden de Geallieerden afkeerig zijn van gewapend optreden in O.-Europa. Voor een zoodanig optreden zou de Turksche toestemming voor doorvaart door Dardanellen en Bosporus zijn vereischtgezien de Turksch- Russische afspraak, dat Turkije zich zal onthouden van medewerking aan een tegen Rusland gerichte actie, waaromtrent een voorbehoud is gemaakt

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 111