212 in de overeenkomsten van Ankara met Londen en Parijs, valt het te bezien, of Turkije vorenbedoelde toestemming zal geven. Zoo is en blijft Rusland voor Roemenië de boeman en in dat land voor Duitschland een tegenwicht tegen de Geallieerden. Des te belangwekkender is de diplomatieke bedrijvigheid, welke zich in en om Z. O.-Europa afspeelt. Een dezer dagen zal de Balkanbond waarvan Bulgarije nog steeds niet lid is bijeenkomen. Voorts kwamen alle Duitsche diplomatieke vertegenwoordigers naar Berlijn, terwijl hun Japansche collega's in Europa vergaderden in Boekarest om, m.u.v. den gezant te Sofia, via Boekarest naar hun posten terug te keerenhieraan ging nog de bespreking te Venetië van Ciano met den Hongaarschen graaf Czaky vooraf. Er is wat gaande, maar wat is er gaande Genoemd werden een nieuw anti-komintempact, waarvan dan behalve Italië en Japan, Fin land, Hongarije en de Balkanstaten lid zouden worden, en een Italiaansch— Hongaarsch verdrag, dat in naam slechts tegen Moskou, doch in feite ook tegen Berlijn zou zijn gericht. Aan deze berichten hechte men voorshands niet meer waarde dan aan hun tegenspraak een zoo openlijke breuk van de as zou niet in Italië's belang zijn. Dat Rome en Berlijn ietwat uit elkander zijn geraakt kan echter ondanks alle verzekeringen van het tegendeel wel worden aangenomen daargelaten of het juist is, dat Italië zich min of meer misbruikt voelt door een al te eenzijdige Duitsche opvatting van het begrip bondgenoot, moet de Duitsche ommezwaai naar Moskou, welken de eigen bevolking naar men ons wil doen gelooven met gejuich heeft begroet, voor de bewoners van het Apenijnsch, evenals voor die van het Iberisch schiereiland onbegrijpelijk zijn. Nu zegt men van Berlijn wel, dat pro- Russisch niet hetzelfde is als pro-Komintern, doch dit is een niet eens oorspronkelijk woordenspel Moskou was er reeds jaren zeer bedreven in. Wat Italië betreft is het in elk geval typeerend, dat de nieuwe Russische gezant vóór het aanbieden van zijn geloofsbrieven heenging terwijl zijn Italiaansche confrater in Moskou plotseling last kreeg van een van die bekende diplomaten-ongesteldheden, welke een langer of korter verblijf in het moederland onafwijsbaar noodig maken. Nu mag men anderzijds weer niet besluiten, dat de verhouding van Rome tot Londen en Parijs er veel op is vooruitgegaan in die richting toont men zich periodiek verbolgen. Tus- schen de regels van de Italiaansche beschouwingen door leest men den wrevel, dat het land zich nu reeds vijf maanden buiten den oorlog heeft gehouden en desondanks niet meer bereikte dan een zetel in het bestuur van de Suezkanaalmaatschappij. Doch wat heeft Italië te verwachten van het N., wat van het W. Het ziet toe en wacht af, het geweer bij den voet, gereed tot ingrijpen. Tijdens den wereldoorlog had men daarvoor een vrij onprettig klinkende benaming thans is de wereld wel meer gewend. Ook de Fransche en Engelsche gezant verlieten eenigen tijd geleden Moskou, eerstgenoemde slechts tijdelijk, hoewel er in Frankrijk hoe langer hoe meer stemmen opgaan, de betrekkingen te verbreken nu de communisten binnenslands overal worden uitgebannen gelijksoortige stemmen deden zich in Engeland hooren. Vermeldenswaard is, dat voor de eerste maal een Russisch schip wend aangehouden en opgebracht en wel naar Hongkong. Is Rusland niet langer een van de bevoorrechte neutralen Want men weet, er zijn onzijdigen èn onzijdigen, kleine neutralen en groote, tegenover wie men engere grenzen in acht neemt, doch waarmede Albion niettemin in botsing komt, getuige de wrijving met Amerika, dat zich ongunstiger behan deld acht dan Italië, en met Japan over het van boord halen van Duitsche passagiers. Vooral de laatste zaak deed veel stof opwaaien zij werd tot een diplomatiek steekspel dat wellicht afloopt met niet meer dan een sisser. De eensgezindheid in het Britsche rijk bleek weder verre van volmaakt in Engeland pleegden Ieren wederom aanslagen in Canada zullen plotse ling verkiezingen worden gehouden omdat de bevolking deels van oordeel is, dat haar regeering niet dilligent genoeg is, deels een tegenovergestelde opvatting is toegedaan. In Zuid-Afrika ging het eveneens hard toe Hert-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 112