213 zog, die vroeger tot de Suid Afrikaanse Partei behoorde, scheidde zich daar van af en sloot zich met eenige volgelingen aan bij Malans Nationale Partei te zamen betoogden zij in de volksvertegenwoordiging, dat de Unie zoo spoedig mogelijk vrede diende te sluiten met Duitschland. Meer dan dit alles was het heengaan van de Engelsche ministers van oorlog Hore Belisha de sterke man -en van propaganda MacMillan koren op den molen der tegenpartij deze moge echter bedenken, dat in den handels„slogan" „kracht door openbaarheid" ook op politiek gebied wel „iets" zit dat het op den langen duur wel eens zou kunnen winnen van de tegenovergestelde handelwijze van geheimhouding ten koste van alles. Het bezoek van gnl. Weygand aan Ankara en Erzeroem vermeldden wij reeds, evenals de daardoor opgewekte Italiaansche reactie. Overigens schijnt aan de Russische zuidgrens de rust te zijn teruggekeerd doordat de gebeur tenissen in Finland aantoonden, dat de Roode legers niet behoeven te wor den gevreesd. Uit Britsch-Indië kwam het bericht, dat de Onderkoning binnenkort weer een onderhoud zal hebben met Gandhizal de vrijwel op dood spoor geloo- pen wagen nog aan het rollen kunnen worden gebracht Het zou in het belang zijn van beide partijen. China trok tijdelijk de aandacht door berichten omtrent een vredesaan bod op basis van de bekende voorwaarden van prins Konoye van Wang Tsjing-wei aan Tsjiang Kai-sjek. Toen laatstgenoemde er zelfs niet op ant woordde, werd het toegeschreven aan particulier Japansch initiatief. Gelij kertijd werd melding gemaakt van een a.s. conferentie te Tsingtao tusschen Wang Tsjing-wei en de hoofdmannen van de regeeringen te Nanking en Peking, Liang Hung-tsjoe en Wang Keh-min. Inmiddels doen geruchten de ronde, dat laatstgenoemde erin is geslaagd, vele aanhangers van Wang Tsjing-wei naar zijn kamp te doen overloopen. Zoo komt er in de tot standkoming van de „centrale" regeering nog steeds geen schot. Is alles, slechts een politieke manoeuvre om Tsjiang Kai-sjek nog eens de duim schroeven aan te zetten De onderhandelingen over de grensafbakening tusschen Mongolië en Mansjoekwo leidden tot het merkwaardige resultaat dat partijen het er over eens werden, dat zij het niet eens konden worden. Indien men nu in het oog houdt wie achter deze partijen staan, dan blijkt wel, dat het tusschen Moskou en Tokyo nog lang geen botertje tot den boom isook omtrent de herziening van het visscherijverdrag en de Japansche concessies op N.-Sachalin werd reeds geruimen tijd niets vernomen. Evenmin hoorde men iets naders over de wederopenstelling van de Jangtse. Toch liet sena tor Pittman los, dat hij zijn voorstel voor een tegen Japan gericht embargo misschien wel voorgoed onder het loodje had gelegd. Wil men van verschil lende zijden eerst afwachten, wat er met het nieuwe Japansche ministerie valt te bereiken Dan vreezen wij, dat gezien uit den gezichtshoek van die zijden ook deze verandering geen verbetering zal blijken te zijn. Wel wordt de nieuwe premier, admiraal Yonai, een gematigd man genoemd, keerde Arita terug als min. van buitenlandsche zaken en werd ditmaal een partijman min. van financiën, doch de ministers van oorlog en marine ble ven, zoodat althans het inner-cabinet weinig wijziging onderging. Overigens was er tusschen al de Japansche ministeries, welke elkander de laatste jaren met vrij groote snelheid zijn opgevolgd, in wezen weinig verschil alle had den als eerste punt op hun programma de oplossing van het China-incident, in China, met China doch zonder inmenging van anderen. Moge Pittmans mededeeling een vriendelijk gebaar tegenover Japan be duiden, geenszins is dit een symptoom dat Amerika terugvalt in zijn isolationistische houding deze schijnt met haar grootsten voorstander Borah, die in Januari overleed, ten grave te zijn gedaald. Is het streven van de marine, de vloot verhouding 5 5 3 te herstellen en Guam te versterken gericht naar het W., op het O. (Europa) sloegen Roosevelts woorden, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 113