De beide verbodsbepalingen van artikel 8 Z.O.V. zijn samen getrokken en scherper omschreven opgenomen in art. 15 N.P. '39, art. 13 N.P. '14 en art. 14 N.P. '11een verschil is nog, dat de N. Pn. spreken van „vaartuigen voor militaire doeleinden bestemd" instede van „vaartuigen (waarvan zij redelijke gronden heeft, te gelooven dat zij zijn) bestemd om te kruisen of om mede te wer ken aan vijandelijke operatiën" 155). Artikel 9. Een onzijdige Mogendheid moet op heide oorlog voerenden gelijkelijk de voorwaardenbeperkingen en verbods bepalingen toepassen, die door haar zijn uitgevaardigd op het stuk van toelating in hare havens, reeden of territoriale wateren van oorlogsschepen van oorlogvoerenden of van hun prijzen. Echter kan een onzijdige Mogendheid den toegang tot haar havens en reeden verbieden aan een vaartuig van een oorlogvoe rende, dat mocht hebben nagelaten zich naar de door haar uitge vaardigde bevelen en voorschriften te gedragen of de onzijdigheid mocht hebben geschonden. Ter Tweede Haagsche Vredesconferentie werden op het gebied van toelating van oorlogsschepen en prijzen van oorlogvoerenden in onzijdige havens, reeden en territoriale wateren vele, onderling min of meer afwijkende, voorstellen ingediendwij vermelden slechts de belangrijkste 156) a. Verplichting tot toelating vertrek is in enkele gevallen (bin nenkomst wegens zee- of gevechtsschade aan gevechtsorganen dan wel vlucht voor den vijand) niet toegestaan. b. Verplichting tot weigering van toelating behoudens, om rede nen van menschlievendheid, in geval van uitersten nood vertrek in die gevallen niet toegestaan. c. De souvereine onzijdige Mogendheid bepaalt zelf haar stand punt. Na langdurige besprekingen heeft men tenslotte laatstver- melde oplossing gekozen, welke derhalve positief recht werd doch overigens weinig positiefs bevat. Waar de neutralen nu vrij zijn in het vaststellen van hun gedragslijn zal het duidelijk zijn, dat zij in eerste plaats hun eigen belangen in het oog houden vandaar dat de gedragslijn meer en meer wordt getrokken in restrictieve richting 157)Zoo laat Italië oorlogsschepen en prijzen van oorlog voerenden thans toe op den voet van de terzake in het Z.O.V. gegeven voorschriften (art. 18 N.P. '39), gaan de Scandinavische staten terzake minder ver door den toegang voor onderzeebooten behoudens in geval van overmacht geheel (art. 2 lid, 3 N.P. '38) Somlo-Walz, blz. 215. Me) Fauchille, 14632. Kunz. blz. 249. 116

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 14