3. WEERBAARHEIDSGEOLOGIE (II) door Ir. A. HARTING, Hoofd der Afdeeling Geologisoh-Technische Onderzoekingen van den Dienst van den Mijnbouw. Bewegingsoorlog. De weerbaarheidsgeologie is in den stellingoorlog tot ontwik keling gekomen en heeft daar haar belangrijkste toepassing gevondenwij willen niet nalaten er op te wijzen, dat ook in den bewegingsoorlog militairgeologische voorlichting van groot nut kan zijn, b.v. ter beoordeeling van de begaanbaarheid van het terrein in de verschillende jaargetijden, de keuze van de beste plaats om beken en rivieren te passeeren e.d. De begaanbaarheid is afhankelijk van de bodemgesteldheid, den grondwaterstand en den regenval. Men dient van te voren te weten wat men in een bepaald terrein heeft te verwachten en waar de verhoudingen het gunstigst zijn. Het maakt groot verschil of een legermacht met vechtwagens en kanonnen zich moet verplaatsen over glibberige, verpappende, en sterk aan afschuivingen onder hevige kleimergels, zooals men ze op Java zooveel aantreft, dan wel over goed waterdoorlatende, en draagkrachtige, vulkanische tuffen en breccies. De bestaande geologische kaarten kunnen hier omtrent reeds een overvloed van gegevens verschaffen. Zij dienen echter militairgeologisch te worden geïnterpreteerd. De voor een militaire actie in aanmerking komende gebieden dienen ook in geologisch opzicht te zijn onderzocht. Het groote belang van de begaanbaarheid van het terrein wordt goed geïllustreerd door de mededeeling van Brooks, dat de Duit- schers het plan hadden gemaakt om in de maand October uit den sector St. Mihiel terug te trekken. De kleibodem van de Woëvre- vlakte is dan vrijwel onbegaanbaar en zou, na vernieling van de wegen door de Duitschers, aan den opmarsch van de Geallieerden zeer groote moeilijkheden in den weg hebben gelegd. Door reeds in September den aanval in te zetten, werd deze opzet verijdeld. Noot behoorende bij 'blz. 31, I.M.T. Nr. 1, 1940 1) W. Kram„Der Kampf urn Wytschaete". Deutsche Pionier-Zeitung. 14. Jahrg. S. 99-101. Berlin 1937. 121

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 19