Ook op ander gebied kan de raad van een geoloog in den bewe gingsoorlog van waarde zijn (drinkwatervoorziening, aanleg en camouflage van tijdelijke stellingen, voorkomen van bouwstoffen, opstelling van geschut), maar wij betreden hier teveel specifiek militair terrein, en willen op deze en dergelijke kwesties dus niet verder ingaan, maar volstaan met er op te wijzen, dat de Duit- schers bij den opmarsch per twee divisies gebruik maakten van de diensten van een geoloog, die over twee manschappen en een 3 m lange boor de beschikking had, en wiens taak het was den troep voortdurend met raad en daad terzijde te staan. Inundatie. Thans een enkel woord over inundatie, het militaire afweer middel, dat voor Nederland zoo'n groote beteekenis heeft en in 1914 den opmarsch der Duitschers in Vlaanderen heeft gestuit. Geologisch advies is noodzakelijk omtrent de volgende punten 1. De mate van doorlatendheid van den ondergrond van het stuwbekken. Sommige gesteenten (zand en grind, sterk gespleten kalksteen) zijn zoo sterk doorlatend, dat al het water direct verzinkt, en het beoogde doel dus niet wordt bereikt. 2. De mogelijkheid tot het bouwen van een stuwdam, welke niet onderloopsch is. Zie b.v. fig. 11. De ondergrond is in dit geval opgebouwd uit flauw hellende zand- en kleisteenbanken, die onder een laag beekafzettingen schuil gaan. Deze laatste zijn sterk waterdoorlatend en weinig draagkrachtig, en moeten daarom verwijderd worden alvorens de dam wordt gebouwd. BeekafzeH'ng Inkassing Zandsteen Kleisieen Fig. 11. Doorsnede van een stuwdam, die in een ondoor- latende laag is ingekast. De poreuze zandsteen laat het water echter eveneens gemak kelijk door; om te verhinderen, dat het water onder den dam doorloopt, is het noodzakelijk een inkassing tot in de ondoor- latende kleisteen tot stand te brengen. 3. Voorkomen van materiaal voor het bouwen van een dam in de omgeving. 4. De uitwerking op vriend en vijand. Van de wijziging in den grondwaterstand, welke met de opstuwing gepaard gaat, zul len zoowel de eigen als de vijandelijke stellingen invloed onder vinden deze kwestie dient dus eerst grondig te worden onderzocht, waarbij voor- en nadeelen tegen elkaar afgewogen moeten worden. 122

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 20