Geologische kennis van het terrein kan bij het onder water zetten niet worden gemist, indien men zeker wil zijn van het te verwachten succes. In hoeverre inundatie van belang kan zijn voor de verdediging van Indië, kan dz. niet worden beoordeeld. Wij volstaan met er op te wijzen, dat inundatie o.m. een goed afweermiddel is gebleken tegen vechtwagens. W atervoorziening. Geologische en hygiënische factoren zijn voor een goede water voorziening maatgevend voor den militairen geoloog in samen werking met artsen, hygiënisten en de genie, opent zich hier dan ook een ruim veld van werkzaamheid. Ten einde eenig denkbeeld te geven van het groote belang, dat in den wereldoorlog aan een goede watervoorziening werd gehecht, en het veel omvattende werk, dat werd verricht ten einde deze te verzekeren, is in fig. 12, in vereenvoudigden vorm en zonder kleuren, een klein gedeelte van een zoogenaamde watervoorzieningskaart afgedrukt, dat is een kaart, waarop gegevens, welke voor de watervoorziening van belang kunnen zijn, in een, voor den niet-geoloog gemakkelijk leesbaren vorm staan aangegeven. Deze kaart stelt hetzelfde ter rein voor, waarvan reeds een geologische, en een grondwater- en mineerkaart werden besproken en afgebeeld (fig. 6 en 7). De gebruikte notaties zijn in een uitvoerige verklaring (vaak op de kaart afgedrukt) nader toegelicht. Zoo geeft wit op deze kaart aan, dat daar in den ondergrond watervoerende grindbanken voor komen. De toelichting vermeldt nadere gegevens omtrent de dikte dezer banken, den aard van het nevengesteente, hoeveelheid en hoedanigheid van het water, besmettingsgevaar en wijze van winning in dit geval Nortonputten of draineersleuven, die tegen hoog water beveiligd moeten zijn. De diagonaal gearceerde strook is de voornaamste grondwaterhorizon, welke ligt op de grens van ondoorlatende mergels en de, er op rustende, watervoerende kalksteen. Talrijke bronnen leveren overvloedig drinkwater, dat echter in de buurt van bewoonde plaatsen verontreinigd kan zijn. Verticaal gearceerd is hellingpuin, dat waterarm is, en grof gestip peld mergel, waarin in het geheel geen water voorkomt. Verder geeft deze kaart aan, waar bronnen voorkomen, met vermelding van het minimumdebiet en of ze al dan niet gecapteerd zijn, de plaats van bruikbare putten en pompen, en bestaande waterlei dingen. Zeer instructief is ook de kaart van de streek tusschen Maas en Moezel ten NO van St. Mihiel, een der bijlagen van „Kriegs- geologie". De legenda geeft voor elke kleur de doelmatigste wijze van watervoorziening aan. Duidelijke teekens geven uitsluitsel omtrent de bestaande watervoorziening van de dorpen en gehuch ten en geven verder de plaats aan van bronnen, putten, artesische boringen en waterleidingen. Door een schematisch geologisch 123

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 21