Het tweede voorbeeld (fig. 14) toont, dat men zich niet moet laten misleiden door de topografie. Zoo op het oog zou men zeggen, dat deze put zeer gunstig ligt ten opzichte van het dorp, bij geologisch onderzoek blijkt echter het tegendeel het geval te zijn, daar het vervuilde water onder den heuvel door direct tot de waterwinplaats door kan dringen. Het is nu maar de vraag, hoe groot het reinigend vermogen van den bodem is op het traject, dat het verontreinigde water ondergronds moet afleggen. In sterk gespleten kalksteen vindt vrijwel geen reiniging plaats. De kwestie van de watervoorziening ten behoeve van de lands verdediging vraagt ook in Ned.-Indië ernstige aandacht. In de uit een militair oogpunt van belang zijnde deelen van ons land dient men van de voorhanden mogelijkheden goed op de hoogte te zijn. Bouwstoffen. Aan bouwstoffen voor beton en wegenbouw als zand, grind, steenslag, kalk en klei was de behoefte in den wereldoorlog enorm. Ten einde de transportmiddelen zooveel mogelijk te ontlasten, was het zaak deze materialen zoo dicht mogelijk 'bij de plaats, waar men ze noodig had, te winnen. In dit opzicht zijn echter talrijke en grove fouten gemaakt. Zooals in de inleiding reeds werd opgemerkt, voerden de Engelschen in het begin van den oorlog steenslag uit Engeland aan. Ook bij de Centralen werden aanvankelijk massa's materialen getransporteerd, welke men bij betere kennis van den ondergrond ter plaatse had kunnen winnen. Om het groote belang, dat aan deze transporten werd gehecht, duidelijk te maken, herinneren wij slechts aan de politieke verwikkelingen, voortvloeiende uit het vermeende vervoer van zand en grind door Limburg. Het is inte ressant hier even op te merken, dat men in de streek, waar dit Rijngrind verwerkt werd, goed materiaal op geringe diepte in den bodem had kunnen aantreffen. Bij gebrek aan deskundige voor lichting werden voorts soms ondeugdelijke bouwstoffen gebruikt. Zoo werd in Galicië gips gewonnen voor verharding van de wegen. Het aanwijzen van de vindplaatsen van bouwmateriaal, en de beoordeeling van de kwaliteit en de beschikbare hoeveelheid, behooren tot de taak van den militairen geoloog, die in den regel al van te voren kan beoordeelen, of er eenige kans bestaat het in de naaste omgeving van het terrein der militaire operaties te vin den, en op welke wijze het onderzoek der voorhanden vindplaat sen moet worden verricht. Men heeft speciale bouwstoffenkaarten vervaardigd, waarop de betreffende gegevens in gemakkelijk leesbaren vorm zijn samen gevat. Een dergelijke kaart van het zelfde terreingedeelte, waarvan 126

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 24