Aardtelegrafie. In den wereldoorlog werd voor het overbrengen van berichten aan het front over korten afstand in den regel 1 tot 3 km, in zeer gunstige omstandigheden tot 8 km veel gebruik gemaakt van aardtelegrafie, dat is een soort telegrafie zonder draad, waarbij de aarde als geleider van den electrischen stroom fungeert. Het al dan niet goed functionneeren is in sterke mate van geologische en hydrologische factoren afhankelijk. Het meest geëigend voor de Vochtig Vochtige klei Grondwater spiegel Mergellens met in regentijd Fig. 16. Aardtelegrafie (gunstige en ongunstige plaatsen voor het aanbrengen der aardingen). overbrenging van de electrische stroomen zijn dunne, permanent vochtige, compacte gesteentelagen, welke op, onder, of naast droog gesteente liggen, zie fig. 16. Ongunstig wegens de ligging in droog, niet geleidend zand zijn la lb en 2a 2c, terwijl tusschen 4a en 4b evenmin een goede verbinding tot stand is te brengen, daar de aardingen in het grondwater staan. De mergellens tusschen 2a en 2b is alleen in het natte jaargetijde vochtig en maakt dan een goede communicatie mogelijk. Gunstig zijn 3a en 3b, die in het vochtige zand vlak boven den grondwaterspiegel liggen, en voorts 5a en 5b, daar de klei altijd vochtig is. In gelaagd gesteente moeten zender en ontvanger, teneinde een goede ontvangst te waarborgen, in een zelfde, goed geleidende laag worden geaard 2a 2c is dus ook in dit opzicht niet juist. De kennis van den ondergrond is niet alleen van belang voor het tot stand brengen van de telegrafische verbinding, maar ook voor het afluisteren van berichten van den tegenstander, en ter bewaking van de eigen verbindingen. Tijdens den wereldoorlog werden dan ook tal van aardtelegrafiekaarten vervaardigd. Op deze kaarten wordt onderscheid gemaakt tusschen droge en voch tige terreinen, terwijl er verder op staat aangegeven, hoe diep geaard moet worden in verband met de hoogte van den grond waterspiegel in den loop van het jaar, en zoo mogelijk gegevens omtrent aardweerstand, reikwijdte, geschiktheid van den bodem in het algemeen (vast gesteente, puin, humus enz.), bijzonder goede verbindingsmogelijkheden e.d. De samenstelling van dergelijke 128 Droog

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 26