kaarten biedt geen groote moeilijkheden als het betreffende terrein geologisch en hydrologisch goed bekend is. Radiotelegrafie op korten afstand. De radiotelegrafie op korten afstand, door de Duitschers „Klein- funkerei" genoemd, kleinfunkerei ondervindt eveneens den invloed van de bodemgesteldheid. De electromagnetische golven worden nl. door goede geleiders, zooals grondwater, volkomen gereflecteerd, maar door slechte geleiders slechts ten deele, terwijl een ander deel in den bodem dringt. De beste resultaten worden verkregen als het grondwater op geringe diepte voorkomt en gelijkmatig verdeeld is, zooals in Noord-Frankrijk en Vlaanderen veelal het geval was. Onder heuvels met diepliggenden grondwaterspiegel en in het ge bergte, waar de grondwaterverhoudingen sterk varieeren, was de ontvangst in den regel slecht. De sterkste afhankelijkheid van de bodemgesteldheid toonden de stations voor gerichte ontvangst, die vlak terrein verlangen, gelijkmatig vochtigen bodem, grondwater op geringe diepte, en een regelmatige samenstelling van den onder grond. Deze enkele aanduidingen zullen begrijpelijk maken, dat ook op dit gebied militairgeologische voorlichting van voordeel is. Kustverdediging. Bij den bouw van kustversterkingen moet in het bijzonder met de geologische eigenaardigheden van de kust rekening worden gehouden. De landingsmogelijkheden kunnen immers tot weinige plaatsen beperkt zijn, welke dan gemakkelijk door den aanleg van versterkingen beschermd kunnen worden. De tegenwoordige opgaven der maritieme weerbaarheidsgeo- logie liggen volgens WasmuncL op viererlei gebied 1. openhouden van het vaarwater 2. bouw van steunpunten 3. versterking van eilanden 4. kustversterking in engeren zin. De kwesties, welke zich hierbij voordoen, kunnen door den zeebouwkundige lang niet altijd voldoende beoordeeld worden, en dan moet de hulp worden ingeroepen van een geoloog met speciale kennis van de geologie der zee, dat wil dus zeggen van getijwerking, stroomingen, zeegang, ontstaan en afbraak van eilanden, dichtslibben, het zich verplaatsen van duinen, rivier mondingen en getijgeulen, afslag van de kust e.d. Bij het aanbrengen van versperringen kan de geologie der zee goede diensten bewijzen. Belangrijk is de voorspelling van het gedrag van grondsoorten, waarin mijnen verankerd moeten worden. Bestaat gevaar voor het verzakken van ankergrondplaten, dan kan de diepte-instelling foutief zijn. In dit verband dient vermeld, dat er bepaalde slibsoorten zijn, waarin zoowel mechanische als acoustische lodingen valsche aanwijzingen geven. 129

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 27