ten betreffende de verschooning en het onderhoud van zijn klee ding en nachtlegergoederen, de reiniging en verzorging van het lichaam, enz. Hij zal ook ten aanzien van de plaatsen hem in het kampement of elders vanwege het militair gezag tot verblijf of slaapplaats aangewezen, ordenetheid en zindelijkheid betrach ten. Hij, die behept is met eenige onreine ziekte, is verplicht zich onverwijld daarvoor onder behandeling te stellen van den officier van gezondheid. De militair is verplicht zooveel doenlijk zorg te dragen, dat de voorschriften betreffende de orde, de tucht en de hygiëne in het kampement worden nageleefd door zijn echtge- noote, kinderen, inwonenden en bedienden". Toch zou het m.i. aanbeveling verdienen om in de terzake han delende voorschriften de hygiënische tucht, als onderdeel van de krijgstucht, apart te onderscheiden en te doen uitkomen dat zij van groote waarde is voor de lichamelijke slagvaardigheid. Tevens zou een uiteenzetting over het wezen van de tucht, en het verband met zelftucht, de innerlijke discipline, van nut kunnen zijn. Een en ander in den geest van „tot de plichtsbetrachting behoort de zorg voor de hygiëne zij vormt een wezenlijk bestanddeel van de krijgstucht, aangeduid als hygiënische tucht. Het is de plicht van ieder militair zooveel doenlijk zijn physieke slagvaardigheid te verzorgen en mede te werken aan het voorkomen van ziekten, ten einde het ziektegevaar voor hemzelf en zijn kameraden te beperken". Daartoe wordt aangeraden, c.q. is de mihtair verplicht (oorlogs tijd behalve het stipt opvolgen van de terzake handelende voor schriften le. zich met elke ziekelijke afwijking, welke zijn dienstprestaties bemoeilijkt (of waarvan hij op goede gronden kan aannemen dat zulks in de toekomst zal geschieden) onverwijld onder behandeling te stellen 2e. nauwkeurig acht te slaan, bijv. bij het baden, op ziekelijke verschijnselen, ook op kleine wonden en geringe afwijkingen van den gezonden toestand, om aan de verplichting zich onverwijld ziek te melden te kunnen voldoen en geen onwe tendheid te kunnen voorwenden 1) 3e. vanwege de bijzondere gevaren van de geslachtsziekten na buiten-echtelijk geslachtsverkeer, dagelijks bijzondere aan dacht te besteden aan den toestand zijner geslachtsorganen en hunne omgeving en bij 'de geringste verandering van den tevoren bestaanden toestand zich onverwijld tot den officier van gezondheid te wenden 4e. er naar te streven te allen tijde physiek geschikt te zijn, zijn x) Bij het 2de depotbataljon is daarom de lichttoevoer tot de badkamers vergroot. 139

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 37