dienst als militair volledig te kunnen vervullen, derhalve te allen tijde geschikt te zijn voor den dienst te velde. Voor ons gevoel is dit niet in het minst ingrijpend, in aanmer king genomen het altruïstisch belang, i.e. het belang van het leger, dus van de kameraden. Eén man met een verwaarloosde voetwond kan een brigade op patrouille belemmeren in haar prestaties één man met verminderde marschvaardigheid hindert een heele colonne. Bij het onderwijs aan de recruten wordt het genoemde onder le t/m 4e als eisch gesteld. Dit kan o.i. ook bij de veldbatal- jons, omdat een ieder, na duidelijken uitleg, de redelijkheid daarvan zal kunnen inzien, zich uit welbegrepen eigenbelang er aan zal onderwerpen en bestraffing bij nalatigheid als recht vaardig zal voelen. De tegenwerping, dat niet gecontroleerd kan worden of aan de verplichting van geregelde zelfinspectie wordt voldaan, is niet juist. Immers, zoodra de officier van gezondheid nalatigheid con stateert doordat men zich niet of beslist te laat heeft ziek gemeld, is tevens de overtreding geconstateerd. Bij de beoordeeling of er van nalatigheid sprake is, doen zich uiteraard moeilijkheden voor. Die zijn er om op te lossen, en de geest van de krijgstucht houdt in dat met de noodige tact en soepelheid moet worden gehandeld. Tevens zou in de terzake handelende voorschriften opgenomen kunnen worden le. de commandeerende officier is verantwoordelijk voor de mate van hygiëne en hygiënische tucht in zijn commandement 2e. waar de hygiëne te wenschen overlaat en afwijkt van de gege ven medische adviezen overmacht voorbehouden laat de discipline te wenschen over 3e. bij iedere beoordeeling zal het onderdeel van de geschiktheid inzake 'het handhaven van de hygiënische tucht in beschou wing worden genomen. Dit is meer ingrijpend, doch de harde werkelijkheid in oorlogs tijd zou daartoe wel eens kunnen dwingen. Ter illustratie en ver duidelijking, een voorbeeld uit oorlogstijd, beschreven door Yoeng in The Military Surgeon, 1936 nr. 1. In den wereldoorlog infec teerden zich vele Amerikaansche soldaten in de Fransche ont schepingshavens. Generaal Pershing interesseerde zich zeer voor dit vraagstuk, begaf zich persoonlijk naar de havenplaatsen om de bestrijdingsmaatregelen te organiseeren en gaf een order uit, waaruit geciteerd moge worden 140 „the number of the effectives in a command is an index of its (de order) efficiency and this depends upon the efficiency of the com manding officers", en „the reports of the numbers of venereal diseases will be filled up at these headquarters with the personal records of the organizations commanders, and will be used as a basis in determining the comman ders efficiency of his continuing in command"

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 38