Niet alleen in harden oorlogtijd werd dit aanvaard, doch ook thans, blijkende uit 'het artikel in The Military Surgeon 1938, nr. 4 van den Gnl.-Mj. Reynolds, getiteld „The Medical Depart ment of the Army", waaruit geciteerd wordt Het lijkt me niet reëel een dergelijke uitspraak, waaraan de rang van den spreker en de titel van het artikel bovendien een officieele tint geven, zonder meer terzijde te leggen, daar zij komt van een zijde, die de practijk van den oorlog heeft meegemaakt. Opvallend is bovendien dat bovengenoemde uitlatingen werden gedaan zonder eenige toelichting, als vanzelfsprekend. Overtreding der hygiënische voorschriften eischt correctie. Zoo als in vorige artikelen reeds werd1 uiteengezet is de correctie een onmisbaar, doch subtiel hulpmiddel, en ware niet toe te passen, zonder dat de meerdere zich de vraag voorlegt „welk aandeel als meerdere heb ik in de gepleegde overtreding, althans in hoeverre had zulks door mijn toedoen voorkomen kunnen worden en wat leert deze ervaring Vooral dwangmaatregelen op hygiënisch gebied grijpen diep in de persoonlijke vrijheid in. Doch de harde werkelijkheid dwingt daartoe. De gemeenschap dient beschermd te worden. Bij duidelijke nalatigheid of schuld is bestraffing rechtvaardig en zal geen wrok, lijdelijk verzet e.d. opwekken, mits tevoren, weer herhaald bij de berechting, uiteengezet wordt dat de overtreder de belangen der gemeenschap, speciaal zijner kame raden heeft geschaad door een tekort aan goeden wil, aan zelftucht en aan kameraadschap. De straf dient zooveel mogelijk preventief te werken, en eigen lijk den man zoo min mogelijk aan den dienst te onttrekken. Vooral te velde klemt dit laatste argument. Voor bepaalde naturen heeft arrest geenszins een afschrikwekkend karakter. Volgens art. 35 van het R.K. wordt bij een leger te velde de bijkomende straf, inhouding van soldij, niet opgelegd. Behalve de aanduiding, valt dit moeilijke probleem buiten het bestek van dit artikel. Het vestigt nog eens temeer de aandacht op zelftucht, hèt prophy- lacticum tegen overtreding van de krijgstucht. II. Het opvoeren van de hygiënische tucht. Dit zou kunnen geschieden door a. intensief hygiënisch onderwijs, zoowel bij de depots, als bij de kaderscholen, maar ook bij de K.M.A., ondersteund door 141 „The venereal diseases, which, in time of peace constitute one of the greatest causes of disability, are intolerable in time of war. Their prevention in an army is largerly a matter of administration and strict military discipline and chemical prophylaxis. The line officer has more to do this really than the medical officer" en „Today the greatest factor in the control of venereal disease in the military service is good leaderschip on the part of the unit commanders".

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 39