1. MONUMENTENSERIE. PASTOOR H. C. VERBRAAK. Geboren te Rotterdam op 24 Maart 1835, werd Verbraak aan vankelijk door zijn ouders bestemd voor den handel. Op 27-jarigen leeftijd ging hij echter over tot den geestelijken stand van de Jezuïeten Orde, waarna hij in 1869 te Maastricht de priesterwij ding ontving en in 1872 werd benoemd tot apostolisch missionaris in Indië. Nog hetzelfde jaar volgde hij zijn bestemming. Hij werd te Padang geplaatst. Weldra werd hij opgeroepen voor de taak, welke hij gedurende 33 jaren achtereen zou vervullen, n.l. de geestelijke verzorging van militairen op het oorlogsveld in N. Sumatra. Op 29 Juni 1874 betrad hij het oorlogsterrein in Atjeh, waar hij een arbeidsveld aantrof, dat hem den eerenaam zou bezorgen van Soldaten-Pastoor. Hij was geëerd en bemind bij de militairen van alle rangen en gezindten door zijn waardig optreden, door zijn goedheid van hart, dienstvaardigheid en offervaardigheid. Van zijn eigen spaarpen ningen, van giften uit Padang en Batavia en met behulp van de militairen kwam in 1885 zijn houten kerkje tot stand op den hoek van PeunajongPanté-Pira, waar hij op Zon- en feestdagen twee maal daags godsdienstoefening hield, wanneer hij althans niet met den troep te velde vertoefde of niet op tournee was naar de militaire posten rondom Koetaradja. De zorg voor de strijdende en lijdende soldaten was zijn dage- lijksch werk, het oorlogsterrein zijn parochie. Hij volgde de batal jons op hun excursies en expedities Batèë Ilië in 1877 onder commando van Karei v. d. Heijden, hetzelfde Batèë Ilië in 1901 onder commando van Van Heutsz, de Pidië-expeditie, enz. Een lange reeks van Gouverneurs van Atjeh heeft hij gekend, van Generaal Pel af tot Generaal Van Daalen de Soldaten-Pastoor zag hen gaan en komen, doch hij bleefeen vervanger voor hem was niet beschikbaar. Na 25 jaar onafgebroken in Atjeh te hebben gearbeid te midden van de soldaten, vertrok hij met een kort verlof naar Java. Sinds 1876 droeg hij reeds de Kraton-medaille, in 1881 werd hij gerechtigd tot het dragen van het expeditiekruis met de gesp 18731876. Bij gelegenheid van zijn 25-jarig priesterjubileum, dat samenviel met zijn 20-jarig Atjehverblijf, werd hij begiftigd met de Orde van den Nederlandschen Leeuw bij zijn 25-jarig 105

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 3