143 is, en dat het resultaat van de bestrijding eerst dan een succes kan worden, wanneer gezamenlijk, met man en macht, de schouders onder dit probleem worden gezet. De vijand dient door allen, over het geheele front, terugge drongen te worden. Het kan onmogelijk door den enkeling, evenmin door een enkele, een op zichzelf staande actie. Het kan slechts gelukken door een eenparige, continue actie, met volharding doorgezet. Om dit te verwezenlijken zou door bevoegde instanties óf centraal óf plaatselijk een bestrijdingsplan kunnen worden opgesteld, dat overal met kleine variaties door plaatselijke omstandigheden stelselmatig ten uitvoer wordt gebracht. Op grond van de ervaringen en resultaten, verkregen bij het 2de depótbataljon, worden daartoe de volgende suggesties gedaan, ofschoon zulks eigenlijk tot de competentie der specialisten in huid- en geslachtsziekten behoort. Dit plan omvat 7 middelen (de doelmatige 'behan deling blijft uiteraard buiten beschouwing), nl. 1. Opvoeding tot zelftucht, verantwoordelijkheidsgevoel en klaar inzicht inzake ontstaanswijze, gevaren, nadeelen, enz., door de meerderen van den man en via intensief onderricht door officieren van gezondheid, door middel van voordrachten (met lichtbeelden), waarvoor bijv. kan worden verwezen naar de desbetreffende voordracht, door den Inspecteur M.G.D. destijds rondgezonden aan alle eerstaanwezende officieren van gezond heid. 2. De persoonlijke invloed van den commandeerenden officier. a. op de tucht in het algemeen b. op ondercommandanten en den troep, o.a. inzake tekortkomingen in de tucht c. op den lijder (door iederen nieuwen lijder voor zich te doen ver schijnen) d. op de samenwerking met den officier van gezondheid inzake de practische uitvoering van het bestrijdingsplan, o.a. de wijze van melden van nieuwe gevallen, het voorkomen van stagnatie in de behandeling, enz. 3. een prophylacticum bij den man en reiniging (ontsmetting) 4. de straffen 5. de inspecties 6. samenwerking met het B.B. inzake het opsporen van de huizen van ontucht, en het verzoek tot het houden van razzia's het opsporen van infectiebronnen, de controle op de naleving van art. R.K. 22(e), het instellen van verboden rayons 7. speciaal ter overweging voor oorlogstijd de verplichte ontsmetting. Uiteraard wordt de grootste waarde gehecht aan de twee eerstgenoemde middelen. Het feit dat het derde middel, de tube S.N., nog niet diè resultaten geeft, als wel gewenscht mag worden, maakt 'het o.i. noodzakelijk te overwegen of een ander prophylacticum de voorkeur verdient. Een prophylacticum moet voldoen aan de volgende eischenhet moet absoluut onschadelijk zijn, vrij van onaangename sensaties, goedkoop, eenvoudig toe te passen en mee te voeren. Aan deze eischen voldoet slechts één prophylacticum het condoom. De tube S.N. is niet eenvoudig in het gebruik en ook licht onaangenaam. Ook in de literatuur zijn de resultaten van chemische prophylactica verre van fraai. Strempell schrijft bijv. in Der Deutsche Militararzt 1937 nr. 6 „Die persönliche Prophylaxe der Geslechtskrankheiten erfreut sich beim Soldaten keine Beliebtheit". Hood in the Journal of the R.A.M.C., Juni 1937, is geporteerd voor een desinfectiekamer (vooral met geschoold personeel) en is tegen ontsmettingsmiddelen bij den man x). Boyden (U. S. Navy Med. Noot van de redactie. Desinfectiekamers zijn in ons leger langen tijd in gebruik geweest, doch voldeden niet en zijn sedert eenige jaren opge heven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 41