144 Bull. 34, 1936) prijst het condoom aan, afwasschingen met water en zeep, benevens disciplinaire straffen bij niet desinfecteeren. Overste Vaughan (The Mil. Surg. Sept. 1938) is voor verplichte desinfectie en als voornaamste straf het inhouden van gunsten. Het condoom heeft ook nadeelen het verzwakt de sensaties, het kan stuk gaan, het wordt als anti-conceptioneel middel door sommige godsdienstige richtingen verboden. Een proef zou moeten uitwijzen hoe de resultaten in de practijk zouden zijn. Wel typisch is, dat tot één der weinige vragen, welke Ihheemsche recru- ten spontaan tot mij richtten naar aanleiding van het ontvangen onderricht, behoorde „Wat is het nut van een condoom In oorlogstijd zou een toenemend aantal lijders er toe kunnen nopen over te gaan tot dwangmaatregelen, nl. indien een militair lijdende aan een geslachtsziekte wordt bevonden, moet hij kunnen aantoonen een poging tot ontsmetting in de reinigingskamer te hebben gedaan. Kan hij dit niet, dan volgt bestraffing. Bij de beoordeeling kunnen zich in de practijk moeilijk heden voordoen, bijv. het opnieuw uitbreken van een genezen gewaande gonorrhoe. De officier van gezondheid zal steeds elk geval zoo nauwkeurig mogelijk onderzoekenblijft twijfel bestaan, dan wordt niet gestraft. De dwang lijkt zeer rationeel, doch alleen practische toepassing zal kunnen leeren of dit ook in werkelijkheid het geval zal zijn. In de literatuur zijn de uit spraken over dwang meerendeels, doch niet alle, gunstig. Bij het onderwijs dient er op te worden gehamerd, dat le. de doeltreffende middelen tegen de funeste geslachtsziekten zijn zelfbeheersching en onthouding van buitenechtelijk geslachtsverkeer 2e. bij tekort schieten van de zelfbeheersching, men moet trachten ziekte te voorkomen door een prophylacticum te gebruiken en in elk geval reiniging (ontsmetting) toe te passen 3e. men de onaangename gevolgen dient te beperken door zich dagelijks terdege te controleeren op mogelijk geïnfecteerd zijn, om zich bij het allereerste verschijnsel onmiddellijk ziek te kunnen melden. Tegen longontsteking en andere acute aandoeningen der ademhalingsorga nen en tegen „kouvatten" zijn niet gemakkelijk consignes op te stellen. Door onderwijs dient het, allerwegen bestaand, schromelijk gebrek aan inzicht hoe men gewoonlijk kouvat, te worden weggenomen. De volgende maatregelen kunnen tegen kouvatten worden getroffen le. voor het aan tafel gaan de natte dienstkleeding verwisselen voor een droog tricotflanel en droge kabaja, c.q. droge uniformjas 2e. door de zorg van den kamerwacht worden, als de troep bezweet in de chambrée terugkeert en wind door staat, de ramen aan de windzijde gesloten 3e. idem in de uren van de middagrust 4e. idem in de nabijheid van patiënten met „kwartierziek te bed" 5e. de soldaten moeten leeren dat zij, bezweet of vermoeid zijnde, niet in wind of tocht moeten gaan zitten of liggen en niet moeten baden, zoolang zij nog sterk bezweet zijn 6e. slapen met ontbloot bovenlijf is verboden 7e. te velde is het gebruik van buiten-model ondergoed verboden. Bij het opvolgen dezer „consignes" wordt veel geëischt van 's mans mede werking, doch „onmogelijk' is het niet Tegen typhus, dysenterie en buikloop luiden de consignes le. niets van de waroeng nuttigen, en zeker niet ijs, stroop of andere dran ken, opengesneden vruchten, rauwe melk, rauwe eieren. Eventueel wordt dit tot een verbod gemaakt, waarvan de naleving gecontroleerd kan worden door „hygiënische politie", die tevens dienstbaar kan worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 42