145 gemaakt, aan de controle op de naleving van art. 22(e) van het R.K. verbod van bezoek aan huizen van ontucht 2e. bestrijdt het vliegengevaar (eten afdekken, afval en resten snel en dege lijk opruimen om de mogelijkheid tot broeden te voorkomen) 3e. weest zindelijk (handen, eetgerei). Om de nadeelen van huidziekten, inclusief voetwonden, te beperken zijn noodzakelijk een goede hygiënische tucht, pijnlijke zindelijkheid op lichaam, kleeding, slaapplaats enz., het gebruik van onderbroeken van uitsluitend zacht weefsel, strenge marschtucht en snel ziek melden. De zindelijkheidsconsignes zouden kunnen luiden le. minstens eenmaal per dag terdege baden met water en zeep, bij voorkeur na afloop van den middagdienst 2e. minstens eenmaal per dag, na het avondbad, de onderkleeding (inclusief sokken) verwisselen voor schoone 3e. dagelijksche zelf-contróle en zoo noodig onverwijld laten behandelen. Tegen ziekten van de tanden en het tandvleesch le. iederen man een tandenborstel 2e. eenmaal per dag, vóór het slapen gaan, den mond reinigen met tanden borstel en schoon water. Vooral bij een leger te velde kan de beri-beri de slagvaardigheid ernstig aantasten. Daarom dienen in vredestijd de consignes zorgvuldig te worden aangeleerd en opgevolgd le. de soldaat van het K.N.I.L. eet zilvervliesrijst (opvoeding) 2e. de soldaat van het K.N.I.L. eet naast zijn rijst (c.q. brood aardappelen) veel bijspijzen 3e. de soldaat-buiten-menage draagt zorg voor een voeding, gelijkwaardig aan het menage-menu 4e. de commandant draagt zorg, dat de (zilvervlies-)rijst niet als „witte rijst" ter tafel komt, doch deskundig wordt toebereid, nl. a. de rijst mag niet langer dan 2 minuten worden gewasschen b. het wasschen geschiedt als volgtoverspoelen onder de kraan, in een mand, zonder omwerken of kneden met de hand of instrumen ten althans zoo weinig en zoo voorzichtig mogelijk omdat door al deze bewerkingen het Bi-vitaminegehalte verloren gaat door afspoe ling van het zilvervlies c. het „broeien" in de Senkinginstallaties moet zoo kort mogelijk geschieden. 5e. de meest aan te bevelen bijspijzen zijnvleesch, visch, eieren, lever, hart, groenten (vooral katjangsoorten, kool, uien, bajem), vruchten (vooral papaja, goede djeroek, tomaat en sawoh). De beste prophylactische maatregelen tegen neurosen (aggraveeren, hys terie, enz.) zijngoede opleiding (goede instructeursjuiste training, ingesteld op vechten, opvoeding, bezieling (esprit de corps), karaktervor ming, het voorkomen van praedisponeerende momenten (tekort aan slaap, chronische vermoeienis, ziekte e.a.), terwijl ten slotte typen, welke voor beschikt zijn tot het krijgen van neurosen, reeds in vredestijd verwijderd dienen te worden door afkeuring. IV. Diverse maatrergelen. Onbesproken blijven maatregelen te nemen bij ziekten als cholera, pest, vlektyphus, nekkramp e.a., daar deze in vredestijd vnl. onder de algemeene hygiëne vallen, in oorlogstijd onder de maatregelen, welke incidenteel, c.q. na advies van den veldlegerarts en de gezondheidscommissie, zullen worden genomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 43