Tucht leeft, tracht immers uitingen van den levenden, verander lijken mensohelijken geest te dwingen. Hieruit volgt dat reglementen, consignes en tuchtmaatregelen slechts een 'beperkte macht hebben. Door bij het onderwijs voort durend op deze voorschriften te wijzen, kan gaandeweg de inhoud tot iets vanzelfsprekends, tot een psychischen reflex, tot een gewoonte, tot tweede natuur worden. Om niet van overdrijving beschuldigd te kunnen worden, worde meer de geest dan de letter genomen, èn van de consignes, èn van het geheel. Besloten moge worden met een concreet geval. Bij een der onderdeelen van de Ilde Divisie trad tijdens een manoeuvre een epidemietje van bacillaire dysenterie op gelukkig van weinig ernstigen en snel voorbij gaanden aard. Dit voorval werd door ons aangegrepen het onderwerp „waroeng- verbod" bij de bataljonsoffieieren ter sprake te brengen. De indruk was dat het meerendeel daartegen gekant was en de uitvoerbaar heid min of meer onmogelijk achtte. Betreffende het woord „on mogelijk", mogen hier de woorden van Mussolini worden aange haald toen hij bij de installatie van eenige bataljons de soldaten als volgt toesprak„Soldaten, bestaat voor U het woord onmo gelijk Waarop, uiteraard het unanieme antwoord was „Neen Het antwoord moge wellicht geforceerd zijn, de vraag is psycho logisch absoluut juist. Binnen de grenzen van het menschelijk kunnen, moet ieder soldaat worden opgevoed in de suggestie 146 Tot de „diverse maatregelen" behooren a. het keukenpersoneel dient een goed begrip te hebben van handenrein heid. M.i. -dienen in de troepenkeukens nagelborstels aanwezig te zijn voor het militaire en burgerpersoneel en dient er controle op te worden uitgeoefend, dat dit personeel schoone handen en nagels heeft. Te Poer- woredjo zijn die borstels ingevoerd en worden ze gebruikt b. streng dient te worden vastgehouden aan de verplichting de maande- lijksche hygiënische inspecties te ondergaan. Het zich hieraan onttrek ken zonder correctie ondermijnt de discipline c. door samenwerking met B.B. en politie kan het prostitutie-gevaar eenigs- zins worden bestreden, zooals reeds werd vermeld d. aan de reeds bestaande bepalingen dient streng de hand te worden gehouden geneeskundig onderzoek van militairen en hunne gezinnen bij aankomst en vertrek geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk, ook van de a.s. echtgenoote het besteden van extra-zorg aan zwangeren (voorgeschiedenis, onder zoek van bloed en urine, voeding), kraamvrouwen (bloedarmoede, voe dingsmoeilijkheden), zuigelingen en jonge kinderen (ondoelmatige bij voeding, en kouvatten door onvoldoende kleeding, baden in de vroege morgenuren enz.). Zooals in een voorgaand artikel reeds werd betoogd, stimuleert deze zorg het gevoel voor tucht van den militair.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 44