„Niets is onmogelijk". En die suggestie moet zoo diep doordringen, dat het tegendeel als onbestaanbaar wordt gevoeld, de eer van een ieder te na komend. De concrete toestand op Java is dat bij manoeuvres een groot deel der militairen de verfrisschende dranken, gemengd met een stukje ijs van twijfelachtige herkomst, van wandelende waroengs betrekt. Deze toestand wordt als vanzelfsprekend aangenomen; de verkoopers hebben meestal toegang tot de erven van de huizen waarin de militairen zijn gelegerd. Officieren en minderen, Euro peanen en niet-Europeanen doen hieraan mee. En al zijn hulpcan- tines aanwezig, toch betrekt de (mindere) militair verfrisschende dranken van de waroeng, omdat deze iets goedkooper is en omdat de waroenghouder naar den soldaat komt en niet omgekeerd. De troep volbrengt op manoeuvre een behoorlijke prestatie op physiek gebied. Dit stemt ieder tot voldoening, de ziektekiem incluis Waarom niet eens een krachttoer op psychisch gebied, die zeker evenveel voldoening zal schenken, behalve aan de ziektekiem, nl. het betrachten van zelfbeheersching om niets van de wandelende waroengs te nuttigen Zeer gewenscht is het, het aantal op te richten hulpcantines te vergrooten en de prijzen zoo mogelijk te verlagen, of anders de krachttoer nog meer te versterken en alleen thee te verstrekken. In oorlogstijd is de bestaande toestand ontoe laatbaar, speciaal met het oog op kwaadwilligheid, in vredestijd is hij in strijd met bepaalde voorschriften en dus met het wezen van goede hygiënische tucht. De verwezenlijking achten wij zeer wel mogelijk, mits een en ander tijdig wordt uitgelegd, zoodat het juiste inzicht kan worden verkregen en een beroep kan worden gedaan op het eergevoel. Indien de militairen op de juiste wijze zijn voorbereid, zijn o.i. alle landaarden zonder een zweem van ontevredenheid tot-deze prestatie in staat. Onze artikelenreeks brengt principieel niets nieuws, daar de inhoud geheel en al is vastgelegd in reglementen en voorschriften, althans in overeenstemming is met den geest daarvan. Getracht is bij het 2de depotbataljon inzake hygiënische tucht en militaire opvoeding naar dezen geest te handelen. Met deze artikelen is getracht den lezer te verduidelijken, dat daarmee resultaten zijn bereikt, welke ten zeerste tot voldoening stemmen. Getracht is aannemelijk te maken dat deze resultaten overal te bereiken zijn. Speciaal wordt de aandacht gevraagd voor de van de depotbatal jons aankomende jonge fuseliers. (Slot). 147

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 45