6. DE TRACTIE VAN ONZE GEMOTORISEERDE ARTILLERIE (I) door A. HAVERKAMP, Majoor der Artillerie. Het mag wel bekend worden geacht, dat de tractiemiddelen voor de veldartillerie en de houwitsers vervangen zullen worden door nieuw materieel en dat voorts de gemotoriseerde artillerie aanzienlijk zal worden uitgebreid. In den loop van het vorige jaar werden dan ook talrijke proefnemingen en demonstraties gehouden met modern tractiematerieel van verschillende soort, teneinde de noodige gegevens te kunnen verkrijgen nopens de doelmatigheid van de onderscheidene typen voor gebruik bij de mobiele- en luchtdoelartillerie, rekening houdend met de speci fieke eigenaardigheden en moeilijkheden van het terrein hier te lande. Als resultaat van evengenoemde proeven, welke grooten- deels van artilleristisch-technischen aard waren, werd tot den aan koop van de noodige trekkers, van nader aan te geven typen, voor de artillerie overgegaan, zoodat het indienststellen daarvan binnen niet langen tijd kan worden tegemoet gezien. Het is de bedoeling thans een kort overzicht te geven van de aan het aangekochte materieel gestelde artilleristisch-technische eischen, zoomede van de verkregen practische resultaten, zoodat men zich reeds eenigermate een oordeel kan vormen over de mogelijk heden, welke door onze artillerie, met modem tractiematerieel uitgerust, worden geboden. Gestipuleerd wordt, dat in deze ver handeling aangelegenheden van motortechnischen aard e.d. buiten beschouwing worden gelaten. Bij de formuleering van de uit een oogpunt van vervoer aan het tractiematerieel te stellen eischen vormt uiteraard de tacti sche bestemming van het geschut wel den meest doorslaggevenden factor het is een groot verschil, of geschut bestemd is voor het verleenen van rechtstreekschen steun dan wel voor algemeene opdrachten, terwijl voor mobiele luchtdoelartillerie de eischen weder een geheel ander karakter zullen dragen. Daarnaast is het noodzakelijk onderscheid te maken, al naargelang het tractiema terieel bestemd is voor licht, middelbaar of zwaarder geschut, voor de gevechtsbatterijen, voor het vervoer van staven, patrouil les a.a. of voor de gevechtstreinen. Uit deze veelheid van onder ling verschillende en vaak zelfs tegenstrijdige factoren dient, ten einde een te groote verscheidenheid in het materieel te voorko- 148

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 46