het passeeren van riviertjes e.d. met goeden ondergrond en een waterdiepte van ±75 cm het op zekere hoogte kunnen doortrekken van drassige ter reinen, natte of weeke sawah's, mits niet te diep omgewerkt, zeer modderige wegen e.d. groote wendbaarheid, teneinde met succes gebruik te kunnen maken van de zeer vele smalle, vaak zeer bochtige kampong wegen vlot keert kunnen maken op zeer smalle wegen, een eisch, welke voor sommig materieel te zwaar bleek te zijn, doch niettemin uit tactisch oogpunt uitermate belangrijk moet worden geacht de meest voorkomende zwaardere hellingen in de wegen moeten vlot genomen kunnen worden met het oog op de zicht- en trefbaarheid zullen de trekkers zoo laag mogelijk moeten worden gehouden ten einde voorts een vastgeloopen trekker of vuurmond te kunnen bevrijden en ook zeer zware terreinen en hellingen te kunnen overwinnen, is een krachtige lier noodzakelijk. Voor de houwitsers, welke in verband met de normale taak minder terreinwerk zullen verrichten en veelal nabij goede wegen zullen worden opgesteld, kunnen vorengenoemde eischen als lei draad dienen, met dien verstande, dat de desiderata betreffende de verplaatsing door het terrein aanmerkelijk lichter zullen kunnen zijn voor de mobiele luchtdoelartillerie geldt dit in nog sterkere mate en moet vooral de nadruk worden gelegd op snelle verplaatsing langs de wegen. ad. b. Aangezien de regimentsstaf reeds thans voor zijn taak voldoende mobiel kan worden geacht, behoeven slechts de afdee- lings- en batterij staven van de mobiele artillerie in beschouwing te worden genomen. Af de elings staven. Voor deze organen kan de bestaande ver voerswijze vrijwel gehandhaafd worden. Onder de oogen dient slechts te worden gezien het vervoer van de onbereden telefoon patrouilles en de pionierafdeeling, terwijl mogelijk het vervoer middel van den afdeelingscommandant met zijn direct personeel verbetering behoeft. De onbereden telefoonpatrouilles worden thans met het mate rieel vervoerd op telefoonauto's met aanhangwagens. Dit mate rieel is uiteraard niet geschikt voor gebruik in en door het ter rein het is gebonden aan de zeer goede secundaire wegen. De vraag rijst, of deze wijze van transport na invoering van moderne tractie voor het geschut dan niet min of meer als een anachro nisme moet worden beschouwd. Een zeer gangbare opvatting is uiteraard, dat het telefoonpersoneel minstens even „gelandegan- gig" moet zijn als het geschut en dat voor het vervoer terrein voertuigen noodzakelijk zijn. 152

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 50