Een andere redeneering is, dat bij de beoordeeling van onder- werpelijke kwestie de verbindingsorganisatie als één geheel in beschouwing behoort te worden genomen, dus zoowel de bereden als onbereden telefoonafdeelingen. Deze werken gezamenlijk onder bevel van den verbindingsofficier, die naar behoefte gebruik maakt van het hem ter beschikking gestelde personeel en mate rieel hij zal de onbereden telefonisten inzetten op die plaatsen, waar deze gemakkelijk kunnen komen en voor verbindingen, welke het minst dringend zijn. De goede werking van den geheelen verbindingsdienst is voor een groot gedeelte een kwestie van een juist organisatievermogen van den verbindingsofficier. Dit neemt niet weg, dat inderdaad het bereden maken van de onbereden telefonisten op terreinvoertuigen een perfectionneering beteekent van den verbindingsdienst. Een bepaalde behoefte aan een zeer snelle verplaatsing door alle terreinen van het gezamenlijke telefoonpersoneel bestaat, bij laatstgenoemde opvatting, niet. Door een goede opleiding van de verbindingsofficieren kan zeer veel worden bereikt, zoodat even- bedoelde perfectionneering, hoe belangrijk overigens ook, zonder groot bezwaar naar het tweede plan kan worden gebracht. De pionierafdeeling van de gemotoriseerde artillerie, welke in den huidigen vorm in feite niets anders bevat dan brugslagma- terieel, dat wordt vervoerd op enkele vrachtauto's met aanhang wagens, dient tot het maken of ter verbetering van overgangen voor het geschut. Voor het vervaardigen van een brug van eenige afmeting (b.v. 8 a 10 m) moeten jukken worden gebouwd, het geen uiteraard zeer veel tijd vraagt en o.i. ook minder op den weg van de artillerietroepen is gelegen. Indien men in het terrein derhalve voor een belangrijken waterloop of een ravijntje komt te staan, doet men beter het vermogen van het nieuwe tractie- materieel uit te buiten, door een anderen weg te kiezen, dan wel door in pionierarbeid enkele op- en afritten te maken, welke dan, bij gebruik van het evengenoemd tractiematerieel, van een zeer eenvoudig karakter kunnen zijn. Heeft men op een gegeven oogenblik in het terrein werkelijk behoefte aan het materieel van de pionier af deeling, dan kan men altijd nog gebruik maken van de tractoren van het geschut en van eventueele reserve tractoren voor den opvoer van dat materieel. Batterij staven. Gezien de omstandigheid, dat een B.C. zich met het hem toe gevoegde personeel en materieel door het terrein zal moeten kun nen verplaatsen, verdient het aanbeveling het transportmaterieel voor den batterij staf te vervangen door een goed terrein voertuig, zoodat met de gevechtsbatterij een harmonisch geheel wordt ver kregen. De huidige commando-automobiel voldoet niet aan de dienaangaande te stellen eischen. Voorts ware te overwegen den 153

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 51