commando-auto te voorzien indien zulks althans weinig tech nische consequenties medebrengt van radiotelefonie. ad c. Tractie en c.q. ander materieel voor de treinen. Over het geheel kan met de thans bestaande vervoerswijze worden volstaan. Slechts het materieel van de gevechtstreinen van de batterijen zal moeten worden herzien, o.a. door invoering zoonoodig van munitieaanhangwagens of munitiekarren, identiek aan de munitieaanhangwagens of karren van de stukken, zoodat snelle munitieaanvulling mogelijk wordt, in denzelfden geest derhalve als bij de veldartillerie door de caissons onderling te verwisselen. Het Proefmaterieel. Ter beproeving werden aangeboden A. Twee wielvoertuigen, namelijk een Chevrolet Maple Leaf en een Fordwagen voorzien van een Trado-ombouwconstructie. B. Drie rupstractoren, te weten een Amerikaansch product van de Marmon-Herringtonfabrieken, een „Artillery-tractor" van de Engelsche firma Vickers-Armstrong en een Praga-tractor, vervaar digd door de Ceskomoravska-Kolben-Danek te Praag, kortheids halve verder aan te duiden als C.K.D. C. Twee terreinauto's voor vervoer van staven e.d., namelijk een „Tempo"-wagen van de Tempowerke te Harburg en een Pragacommando-auto van de reeds genoemde C.K.D. Ad A. Zooals kon worden afgeleid uit de van de constructeurs afkomstige gegevens, zouden beide exemplaren vrij goed moeten voldoen aan de algemeene eischen, aan terrein-trekkers te stellen (zie blzDe Maple Leaf (foto nr. 1) is een vierwielig voer tuig, ingericht voor het trekken van lasten en speciaal gecon strueerd voor gebruik door het terrein en langs zeer slechte wegen. Deze auto is voorzien van aandrijving op de vier wielen, waarvan die on de voorwielen uitschakelbaar is, o.a. voor gebruik langs goede* wegen. De vier wielen zijn volkomen onafhankelijk van elkander beweegbaar, zoodat ook op zeer oneffen terreinen een goede aanpassing aan den bodem wordt verkregen. Voorts is het voertuig voorzien van een D.A.F.lier-trekhaakconstructie, waar van de voordeelen nader bij de beschrijving van den Fordtrekker zullen worden vermeld. Foto nr. 1.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 52