is dit voertuig voorzien van een D.A.F.-lier-trekhaakconstructie. De meergenoemde trado-ombouwconstructie, een Nederlandsche vinding en fabrikaat van van Doorne's Aanhangwagen Fabriek (D.A.F.), kan onder eiken gangbaren wagen worden aangebracht. Daardoor is het mogelijk binnen enkele uren een 4-wieligen wagen om te bouwen tot een 6-wieligen. Men heeft daardoor bereikt, dat de wagen aannemende dat voorwielaandrijving wordt toegepast in stede van aan vier, aan zes wielen wordt aangedreven, het geen het prestatievermogen in het terrein belangrijk ten goede moet komen. Mede door de volkomen onafhankelijkheid van de zes wielen ten opzichte van elkander zal onder zeer moeilijke terreinsomstandigheden (mulle of drassige grond, heuveltjes, kuilen en greppels) meestal een voldoend aantal wielen met den bodem contact hebben. Bovendien wordt het gewicht over zes wielen verdeeld, zoodat de wieldruk bij gelijke belasting lager ligt dan bij twee-assige voertuigen, hetgeen juist voor gebruik in het terrein een zeer belangrijke factor is. De onderstaande foto's nr. 4 en 5 geven een indruk van de mogelijkheden. Zooals ook uit deze foto's blijkt bevinden zich aan de voorzijde van den wagen twee steunwielen, welke bij het rijden over steile obstakels, bij het klim men uit kuilen en greppels, het vastwerken van het front van den wagen tegengaan. Voorts zijn ongeveer onder de zitplaats van den bestuurder nog twee steunrollen of wielen geplaatst (zie oto nr. 4. f0t0 2)om te voorkomen, dat het chassis met het terrein in aan- Foto nr-5 raking komt en de auto op die wijze vastloopt. Reeds enkele malen werd de D.A.F. lier-trekhaakconstructie genoemd, eveneens een Nederlandsch patent en constructie. Het is hier de plaats, in het kort een beschrijving daarvan te geven en op de voordeelen te wijzen. De lier-trekhaak vormt een constructie, onafhankelijk van de reeds genoemde ombouwconstructie. De lier wordt voornamelijk gebruikt voor het aantrekken van een last, welke door den trekker ten gevolge van terreinsmoeilijkheden achtergelaten moest worden. Bij de D.A.F. lier-trekhaakcon structie is een dergelijke lier gecombineerd met een automatisch en trekhaak, waardoor het den bestuurder mogelijk wordt 156

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 54