2. GRONDSLAGEN EN HANTEERING VAN NEUTRALITEITSREGELEN door M. D. SCHAAFSMA, Kapitein van den Generalen Staf. (Vervolg zie I.M.T. 1940 nr. 1). Artikel 1. De oorlogvoerenden zijn gehouden de souvereine rechten der onzijdige Mogendheden te eerbiedigen en zich binnen onzijdig grondgebied of in onzijdige wateren te onthouden van alle handelingen, die van den kant der Mogendheden, die ze zouden toelaten, een verzaking harer onzijdigheid zouden ople veren. Artikel 2. Alle vijandelijke handelingen, daaronder begrepen het maken van prijzen en het uitoefenen van het recht van onder zoek, gepleegd door de oorlogsschepen der oorlogvoerenden in de territoriale wateren eener onzijdige Mogendheid, leveren eene schending op der onzijdigheid en zijn streng verboden. Zooals artikel 1 L.O.V. de grondgedachte weergeeft van het onzijdigheidsrecht te land doet artikel 1 Z.O.V. zulks ten aanzien van dat recht ter zee. Tusschen deze artikelen bestaat echter een kenmerkend onderscheid is de onschendbaarheid te land absoluut, ter zee is zij relatief, nml. afhankelijk van het standpunt dat de onzijdigen binnen de grenzen van het volkenrecht innemen ten aanzien van doorvaart, het gebruik van havens, het prijsrecht e.d.m. Dat en waarom te dien aanzien geen stellige regelen konden worden vastgesteld werd in de algemeene beschouwingen reeds uiteengezet. Wij zullen daarom hier volstaan met er nogmaals de aandacht op te vestigen dat, waar de tot stand gekomen voor schriften speling laten, de onzijdige Staat krachtens zijn souve- reiniteit in hoogste instantie heeft te beslissen en het recht bezit, boven het in het Z.O.V. genoemde minimum uit te gaan. Zoo is hij dan ook volkomen bevoegd, de toelating van oorlogsschepen en prijzen te regelen op de wijze, welke zijn souvereiniteit en veilig heid vereischen en daartoe die toelating zelfs geheel te ontzeggen. Dat van dit recht in toenemende mate wordt gebruik gemaakt blijkt bij vergelijking, zoowel naar tijdstip als Mogendheid van uitvaardiging, van de verschillende reeds eerder afgedrukte neutra- 107

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 5