aangekondigd. Indien deze operatie werkelijk werd ondernomen met het oogmerk belangrijke deelen der Chineesche krijgsmacht te vernietigen, dan kijkt men toch een oogenblik verwonderd op. Die vernietiging kan alleen het menschenmateriaal beoogen, want bij zoo goed als geheele ontstentenis aan Chineesche zijde van niet of moeilijk te vervangen krijgsmaterieel, kan slechts van het eerste doel succes worden verwacht. Maar de Japanners weten toch zeer goed dat de Chineezen over een goede 250 divisies beschikken, hetgeen bij 8000 man per divisie, beteekent 2 millioen soldaten, en dat achter die 2 millioen tenminste nog 2 millioen worden geoefend. Dit onuitputbaar optimisme, dat verwacht het Chineesche leger te kunnen vernietigen, doet denken aan de opmerking van een Chineeschen generaal met wien over de ont zaglijke verliezen aan menschenlevens in dezen oorlog werd gesproken. In eiken veldslag, zoo werd gezegd, werden tenminste een paar honderdduizend Chineezen gedood en eenige duizenden Japanners. Ja, zeide de Chineesche generaal, het is verschrikkelijk, als dat zoo doorgaat zullen er weldra geen Japanners meer zijn. Zooals te doen gebruikelijk schijnt, publiceeren beide partijen met de jaarwisseling hun verliesopgaven. Volgens de opgave uit Tokio bewerkt voor home consumption zouden van Juli '37 tot het einde van November '39 de Chineezen 1.218.514 lijken op het slagveld hebben achtergelaten. Vermeerderd met het getal gewonden en deserteurs zou het totale bedrag der verliezen een hoogte van 3 millioen bereiken. Alleen gedurende de laatste 10 maanden zouden de Chineezen aan dooden 395.166 man heb ben verloren. Daarentegen bedroegen de Japansche verliezen gedu rende dien tijd 27.000 man aan dooden, of 1/i5 van het verlies der Chineezen. Waar uit vorige opgaven kan worden afgeleid, dat bij de Japanners tegenover 1 doode 3 gewonden staan, zou dit dus beteekenen, dat de Japanners gedurende de laatste 10 maan den 108.000 man aan dooden en gewonden hebben verloren. De Chineezen deelen het volgende mede. In 1938 hadden de Japanners in China 31 divisies en een troepensterkte van 655.000 man. Hun verliezen bedroegen dat jaar 355.000 man. In 1939 had den zij te velde 39 divisies, een troepensterkte van 800.000 man, leverden zij 6200 gevechten en hadden 400.000 „casualities". De sterkte aan divisies heeft betrekking op China en ManChurije te zamende Chineezen rekenen nog altijd ManChurije bij hun rijk. Deze sterktecijfers stemmen overeen met door andere waar nemers verzamelde gegevens. Het verschil tusschen de door de Chineezen opgegeven Japansche verliescijfers en die door de Japanners zelve gepubliceerd, lijkt wel heel groot, 400.000 tegen over 129.600 (over 12 maanden). Bij sommige gelegenheden is echter gebleken, dat Tokio de neiging zou hebben de eigen ver liescijfers door drie te deelen. Zoo b.v. zouden de verliezen bij NoMonHan 50.000 man hebben bedragen, terwijl de Japansche 161

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 61