8. DE MOBILISATIE VAN 1939/1940 (VI). Evenals in de eerste helft van November 1939 pakten tegen medio Januari 1940 andermaal donkere wolken samen boven de beide kleine neutralen Nederland en België. Wederom scheen een aanranding van de O.-grens nabij. In beide landen welker regeeringen volgens de persberichten nauw voeling hielden met elkaar werden de periodieke legerverloven ingetrokken en ook andere maatregelen ter verhooging van de veiligheid getroffen. Duitsche vliegtuigen verschenen boven beider gebied (voor ver kenningsdoeleinden Ook ditmaal had een ernstig ongeval plaats bij het leggen van landmijnen, n.l. in O.-Groningen een viertal militairen werd hierbij helaas gedood. In België werd de bevol king uit verschillende nabij de O.-grens gelegen plaatsen naar het W. geëvacueerd. In de tweede helft van Januari trad wederom eenige ontspan ning in, wellicht mede door den zwaren sneeuwval, waardoor de wegen werden geblokkeerd. 24 Januari hadden de periodieke verloven weer voortgang. Vrij algemeen wordt het gevaar van een militaire actie echter niet geweken, doch min of meer latent geacht. Het gebied in Nederland, waarvoor de Staat van Beleg geldt, werd uitgebreid terwijl de verdere verspreiding van berichten, uitgezonden door buitenlandsche radiostations werd beperkt een wetsontwerp ter verlenging van den Staat van Beleg werd ingediend. Ter bestrijding van al te groote nieuwsgierigheid van in Nederland verkeerende buitenlanders, die blijkbaar in grooten getale in het moederland rondspeuren, werden te Amsterdam razzia's gehouden. Mogen krachtige maatregelen dit zeer ernstige euvel ten spoedigste uitroeien. Van Duitsche zijde werden verschillende grensstations gesloten, zoodat geleidelijk aan evenals in den wereldoorlog het ver keer beperkt wordt tot de verbinding Oldenzaal-Bentheim. Ook Britsche militaire vliegtuigen schonden gedurende de afge- loopen maand de Nederlandsche neutraliteit n.l. bij hun terug keer van verkenningsvluchten boven N.W.-Duitschland. Verontwaardiging wekte het tot zinken brengen van het Neder- landsche s.s. „Arendskerk" door een Duitsche duikboot in de golf van Biskaye. Nadat het schip eerst was onderzocht werd het op bevel van den Duitschen U-bootcommandant getorpedeerd. Een onderzoek zal moeten uitwijzen in hoeverre het eerste vermoeden, dat de bepalingen van het volkenrecht hier op grove wijze zijn geschonden, juist is. Het Nederlandsche vrachtschip „Nora" en 166

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 66