10. UIT DEN VOLKSRAAD. Een uit een oogpunt van wetgeving belangrijke discussie vond plaats bij de behandeling van de ontwerpen-militaire lucht vaartordonnantie 1940 en -inkwartieringsordonnantie 1940. Reeds uit het gedelegeerdenverslag bleek, dat eenige leden van meening waren, dat de onderhavige onderwerpen op grond van het gestelde in artikel 91 sub b van de Wet op de staatsregeling van Ned.- Indië bij algemeenen maatregel van bestuur dient te worden geregeld in stede van, zooals voorgesteld, bij ordonnantie. In de Memorie van Antwoord werd hierop het volgende door de Regeering geantwoord De Heer Blaauw kwam bij de mondelinge behandeling op deze aangelegenheid terug. Hij zeide o.m. 173 Voor de toepasselijkheid van artikel 91 lid 1 onder b der Indische Staatsregeling zal ook bij eenigszins ruime uitlegging van de woor den „al hetgeen betreft de verdediging van het grondgebied van Neder- landsch-Indië" moeten vaststaan, dat de regeling ligt op het gebied van de verdediging, m.a.w. uit defensie-overwegingen is voortgespro ten. Dit kan ten aanzien van de onderwerpelijke regeling, naar het oordeel der Regeering, niet worden volgehouden. Evenals de regeling voor de burgerlijke luchtvaart, waaraan de ontwerp-ordonnantie is ontleend, beoogen de onderhavige voorschrif ten het onbelemmerd en veilig gebruik van luchtvaartterreinen te verzekeren. Zij zijn voortgevloeid uit het motief, dat ter bescherming van de openbare veiligheid een regeling van de rechtsverhoudingen op dit gebied moet worden in het leven geroepen. De omstandigheid, dat de verzekering van de veiligheid van militaire luchtvaartterreinen mede ten goede komt aan de defensie, brengt geen verandering in de strekking van de ontworpen regeling. Geheel in overeenstemming met dit standpunt werden eveneens bij ordonnantie, opgenomen in Stbl. 1929 No. 72, bepalingen vast gesteld in het belang van de veiligheid bij het opstijgen en landen van watervliegtuigen in de nabijheid van het militaire vliegkamp „Morokrambangan". In de Memorie van Antwoord wordt verklaard, dat de ordonnantie een bruikbaar middel is, omdat het hier niet zou betreffen iets rakende de verdediging van het grondgebied van Nederlandsch-Indië, daar de stof alleen betreft bescherming van de openbare veiligheid. Derhalve zou een regeling bij ordonnantie mogelijk zijn. De Memorie van Antwoord geeft wel toe, dat zelfs de bescherming van de open bare veiligheid ten gunste zou kunnen komen van de verdediging van het grondgebied, maar de rechtstreksche reden zou dan niet zijn de verdediging van het grondgebied van Nederlandsch-Indië, doch iets anders.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 73