179 de gewenschte richting kunnen worden ingezet. De formatie zelf manoeuvreert echter zoo min mogelijk om een uit elkaar vallen te voorkomen. Verkenningen t.b.v. het bombardement worden bijna steeds uitge voerd in combinatie met bomopdrachten. Wanneer geen vij. jagers zijn te verwachten, wordt de bomformatie na het afwerpen gesplitst in afzonderlijke patrouilles, welke zich over een groot gebied ver spreiden en tijdens dezen omweg naar huis verkenningen uitvoeren. De patr.co.vlgn. hebben fotomateriaal aan boord. Individueele verkenningen naar bomb.objecten vinden zelden plaats zij worden 'bij voorkeur uitgevoerd met snelle jagers. Een verkenning van een vij .vliegveld, zonder dit gelijktijdig te bombardeeren, werd door de Japanners in China niet toegepast. Uitvoering bombardement in China. Aangezien de Jap. in China als regel ver in de meerderheid waren, verkreeg daardoor de practische uitvoering van het bombardement in vele opzichten een afwijkend beeld t.o.v. de bestaande algemeene voorschriften. In hetgeen volgt is de in China toegepaste tactiek weer gegeven, v.w.b. de volgende soorten opdrachten 1. Bombardement van vij.vliegvelden. 2. Aanvallen op spoorweg- en watertransportmiddelen. 3. Bombardement van strijdkrachten op den grond. 4. Bombardement van groote industrieele en politieke doelen. Ad 1. Volgens het Jap. voorschrift is het eerste doel voor de eigen luchtmacht het vernietigen van de vij .luchtstrijdkrachten op den grond. In Noord-China waren geen Chin.vliegtuigen, zoodat deze phase aldaar kon worden overgeslagen. Bij Shanghai was het Chin.luchtwapen gelegerd in den driehoek Shanghai Nanking Hangchow. In Aug. 1937 werden ongeveer 250 raids tegen deze Chimvliegvelden uitgevoerd. Hoewel hierbij geen groote verliezen werden geleden, was de Chin, activiteit vooral tengevolge van het gebrek aan herstellings- en aan vullingsmogelijkheden gedurende de eerstvolgende drie maanden voor een groot deel verlamd. Gedurende de eerste phase van deze operaties traden de Jap.bwrs. op zonder 'bescherming van jagers. De aanvallen werden zeer laag uitgevoerd, 50 100 m, in kleine formaties. Hierbij werden zware verliezen geleden door vuur van den grond en door Chin-jagers. De Jap. vernielden in deze periode, behalve gedeelten van de grondorga- nisatie, ongeveer 50 vlgn., in hoofdzaak opleidingstoestellen. De Chin, hadden gelegenheid om veelvuldig van vliegveld te verwisselen, waar door zij vaak aan een bomb, wisten te ontsnappen. De tweede phase begon in Dec. 1937, toen het Chin.luchtwapen aan merkelijke versterkingen had gekregen, waardoor niet alleen belangrijk meer weerstand aan de aanvallen op de vliegbases kon worden geboden, doch tevens aanvallend werd opgetreden tegen de Jap.luchthavens. Als regel vlogen de Jap.bwrs. nu met jagerescorte, dat veelal onderweg de aanvallen werden tot 400 km het Chin, gebied in uitgevoerd werd ontmoetde sterkte van de bomformaties was meestal 30-40 vlgn. zelden minder dan 9 (1 afd.). Het escorte (15 tot 30) vloog daarbij patrouillesgewijs en in de hoogte geëchelonneerd, boven, achter en naast de bwrs. op een afstand van 1 a 2 km. De Jap. naderden gewoonlijk op een hoogte van 2000 tot 4000 m uit de richting van de zon, bij grocte groepen in colonne met afdn. in V-formatie. Wanneer de formatie werd aangevallen (of bedreigd) door Chin.jachtafdn., geschiedde het afwerpen in dezelfde, nog meer

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 79