B. Geweigerd debat. Het in I.M.T. 1940 nr. 1 op blz. 84 vermelde debat is niet door gegaan. Wij betreuren dit. Z.Exc. J. C. Jager heeft zich wegens de houding, welke Luit. t. Z. Nuboer tegenover hem te voren zou hebben aangenomen, genoopt gezien dit debat te weigeren. De Admiraal verklaarde zich echter bereid tot een debat over het slagkruiserplan c.a. in een vergadering van de Nederlandsche Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap met eenige met name genoemde marineofficieren. C. Aan de Haagsche Post van 13 Januari 1940 ontleenen wij het volgende betreffende de vlootplannen 181 gebouwen, e.d. mijnbommen van 250 kg. Bij het ontbreken van Chin, luchtafweer was de aanvalstactiek erg simpel in het begin veel lage aanvallen. Bij het toenemen van den luchtafweer moest hooger worden gevlogen, op 3000 tot 4000 m, terwijl grootere formaties met eigen jager bescherming werden toegepast. Het doel van den „onbeperkten" luchtoorlog tegen onverdedigde groote steden e.d., n.l. het murw maken van de Chin, bevolking en haar regeering, is echter niet bereikt. Integendeel, de weerstand is er belangrijk door toegenomen. Intusschen begint al eenigszins door te dringen, dat sommige bewe ringen uit het rapport der technische commissie geenszins zoo onaan vechtbaar zijn als de commissie het wel wil doen voorkomen, en dat is zeker niet geschikt om het vertrouwen in dat rapport te versterken. Van alleszins bevoegde zijde werd betoogd, dat wanneer tot de aan schaffing van slagkruisers zou worden overgegaan, met Soerabaia als eenige vlootbasis niet meer zou kunnen worden volstaan. Men zou tot den aanleg van een nieuwe basis elders op Java moeten over gaan, waarmede een bedrag van minstens honderd millioen gulden, zoo niet meer, zou zijn gemoeid. De technische commissie stapte daar nog al losjes overheen en meende, dat Soerabaia door uitdieping van de nauwe geul van het Westervaarwater wel geschikt te maken was. Doch de gouverneur-generaal wilde daaromtrent zekerheid en droeg dit geschilpunt ter nader onderzoek aan een commissie in Indië op. Thans is gebleken, dat inderdaad een geheel nieuwe vlootbasis noodig zal zijn. Maar dat niet alleen Ook de omlijsting der slagkruisers vol gens het rapport der technische commissie werd totaal onvoldoende geacht en de lichte kruisers en jagers, die daarvoor extra noodig zijn, zouden weer vele tientallen millioenen vorderen. Nu zegt de marine wel, dat die omlijsting er eigenlijk al is door de harmonische vloot vol gens het plan 1930, maar zij vergeet dan, dat voor een behoorlijke bewaking van de noordgrens van onzen archipel reeds een vloot noodig is, grooter dan volgens de plannen van minister Van Dijk aan wezig zal zijn. Of moet die bewaking, dank zij den slagkruisers, voortaan achterwege blijven En er is meer. Aan een vliegtuigmoe derschip, welhaast de onmisbare aanvulling van slagkruisers, die voor een overmachtigen vijand tijdig moeten terugtrekken, heeft men blijk baar in het geheel niet gedacht, of men heeft dit met opzet onvermeld gelaten, omdat de kosten daarvan zóó hoog zijn 80 millioen gulden dat daarop het slagkruiserplan zeker zou moeten stranden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 81