183 Zoo is dan zonder belemmeringen op zuiver wetenschappelijke manier het „Scharnhorst"-type tot stand gekomen. Bij dit type heeft men 9 kanons genomen, omdat men nu eenmaal op de drielingtorens van 28 cm was ingesteld en op deze wijze drie drielingtorens kon vormen, te weten 2 in boegvuur en 1 in hekvuur. De Franschen zijn tot een slagkruiser de „Dunkerque"-klasse van 26.500 ton gekomen met 8 kanons van 33 cm en een snelheid van 31 zeemijlen per uur, doch met iets minder pantser dan de „Scharn- horst"-klasse („Scharnhorst" ruim 11.000 ton pantser, „Dunkerque" ongeveer 9500 ton pantser). Het Nederlandsche slagkruiser-type, zooals dat in Nederlandsche Marine-kringen wordt gedacht, ligt ongeveer in de omgeving van de Duitsche Scharnhorst" en de Fransche „Dunkerque" (en dan nog iets dichter bij de eerste dan bij de laatste), doch met grootere snelheid, om iederen modernen kruiser hetzij zwaren, hetzij lichten, te kunnen achterhalen en wat meer pantser (ongeveer 12.000 ton), waarmede de tonnage tegen de 28.000 zou komen te liggen. Wanneer men dit pantsergewicht beziet, dan blijkt, dat ons slagkrui ser-type ongeveer hetzelfde incasseeringsvermogen zal hebben als de zwaarste slagschepen. Men vergelijkehet Italiaansche slagschip de „Conté di Cavour" van 23.600 ton heeft ongeveer 7500 ton pantser, de Japansche slagkruiser „Kongo" van 29.330 ton heeft ongeveer 10.000 ton pantser, het groote Japansche slagschip-type, de „Moetsoe"-klasse van 32.700, heeft ongeveer 11.500 ton pantser, alleen de zich in bouw bevindende Amerikaansche en Britsche slagschepen van 35.000 ton resp. de „Washington"-klasse en de „King George"-klasse hebben iets meer 13.000 en 12.500 ton pantser. Dit beteekent, dat pantserbescherming van het voor Nederland gewenschte type met betrekking tot hun waterverplaatsing zeer zwaar is en hun „incasseerings"-vermogen derhalve zeer groot, ongeveer even groot als het sterkste „capital ship" ter wereld. Het artikel besluit Deze zeeslag op het Zuidelijk halfrond houdt voor Nederland de ernstige les indat men steeds, in welk type ook, volwaardige schepen dient te bouwen, want een verkeerd begrepen zuinigheid moet later duur betaald worden. Daarom volwaardige slagkruisers, waarbij bewapening, pantserbescherming, actieradius, snelheid en comfort voor de bemanning volkomen met elkaar in harmonie zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 83