191 Helaas is het gew. van de vuurmonden langs den weg en in stl. niet opgegeven zoodat niet blijkt of de winst aan dracht wordt verkregen ten koste van gewichtstoename. Volgens R.d'Art. 8 bestaat de gs.cie. van het D. inf.reg. uit 2 sien. a 2 X 7,5 cm en 1 sie. a 2 X 15 hw. Dit gs. is 12 a 15 kal. lang, heeft ter gewichtsbesparing een enkelvoudige affuit doch weegt in stl. niettemin 1750 kg, hetgeen ons voor inf.gs. vrij hoog voorkomt. Het bezit een schild en metalen schijfwielen. Tractie zesspan. Ten slotte vermeldt A.R. 11 dat Ansaldo een 14,5 cm kanon ontwierp met een dracht van 24 km. Tactisch gebruik. Kap. Lenhard geeft in A.R. 10 een zeer duidelijk overzicht van Die Kampf- weise der französischen Artillerie und Rückschlüsse für die eigene Artillerie voor weergave leent het artikel zich uiteraard niet. Belangstellenden in het tactisch gebruik van de art. in vroegere eeuwen wordt de lezing aanbevolen van L'emploi de l'artïllerie au cours de l'histoirein R.d'Art. 5 t/m 8 behandelt gnl. Peyrègne de periode van den slag bij Marignano in 1515 tot Waterloo. Vuurleiding. Volgens A.R. 11 wordt in Fr. bij overname, overgave en vereeniging van vuren gebruik gemaakt van gn. met gele, groene en roode springwolken ten einde de schoten van de verschillende bijn. uit elkander te kunnen houden. Krijgservaringen. Uit verschillende beschouwingen over ervaringen uit den Sp. burger oorlog is wel gebleken dat de rol van de art. in belangrijkheid eerder is toe- dan afgenomen, doch dat zij als gevolg van eenige, meerendeels uit het karakter van dien oorlog voortvloeiende, omstandigheden als bijv. zwakte, zoodanig in haar taak te kort schoot, dat het luchtwapen die taak ten deele moest overnemen. Uit de tot nu toe vrij schaarsche berichten omtrent het verloop van den strijd in Polen zou men kunnen opmaken, dat zich aldaar min of meer het tegenovergestelde heeft voorgedaan. De onbekende S. van Commentaires sur la guerre actuelleenseignements de la campagne de Pologne (R.M.S. 10) merkt terzake op, dat het wapen, hetwelk in Polen de minst belangrijke rol heeft gespeeld, welde art. schijnt te zijn „Celle-ci „n'entre en action qu'a titre épisodique, dans le secteur de Varsovie, pour „appuyer l'attaque de quelques positions organisées de fagon hative et „sommaire, mais qui permettent tout de même a la défense de s'accrocher „au terrain". De gevechten in de Argonnen omstreeks 22 Aug. 1914 zijn nog steeds „klassieke" voorbeelden van het verrassend op elkander stooten van divn. en L.Kn. als gevolg van het aan Fr., doch ten deele ook aan D. zijde, falen van verkenning en beveiliging. De rampspoedige gevolgen daarvan voor de Fr. art., in het bijzonder in den strijd bij Bertrix, mogen bekend worden geacht. Dat ook de D. art. in die gevechten hachelijke oogenblikken doormaakte bleek reeds uit het in I.M.T. '39 nr. 12 behandelde Fr. artikel. Een bevestiging van D. zijde vinden wij in de beschrijving van res.luit. Stedler (Welchen Überraschungen ist die Artillerie im Kriege ausgesetzt A.R. 10 en 11) van het wedervaren van een D. bij. in de gvn. bij Tronquoy- Respelt (20 Aug.), Bertrix (22 Aug.) en Herbeumont (23 Rug.). Zoowel in deze ontmoetingsgvn. als later tijdens den slag aan de Marne (Etrépy, Sept. '14) en zelfs in den stellingsoorlog deed zich op pijnlijke wijze de behoefte gevoelen, door een geëigende bewapening zelf te kunnen voorzien in de beveiliging van bijstn. (aanvankelijk slechts pistolen) en gv.bijn. (idem karn.). Doch toen die behoeften eenmaal waren vervuld door indeeling van karn. en mitr.pistolen, resp. mitrn., bleek duidelijk, dat de art. naast

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 91