192 een geëigende bewapening óók dient te beschikken over voldoende kennis van de wijze, waarop de beveiliging tijdens opmarsch, gevecht en in stelling dient te worden uitgevoerd. Uit enkele voorbeelden blijkt, hoe het de D. art. na 2 jaar oorlogvoeren op gestabiliseerde fronten, in dit opzicht nog aan juist begrip mangelde (episoden uit den slag aan de Arges in Roem., Nov. '16, de veldtocht in de Oekraïne in het voorjaar '18 en operatiën in Servië in de herfst '18). Men denke vooral niet dat voorvallen als door S. geschilderd thans niet meer zijn te verwachten enkele jaren geleden zag een D. bij. zich tijdens herfstmanoeuvres plotseling in vrijwel dezelfde omstandigheden geplaatst als de Fr. art. bij Bertrix. Ten slotte ver- lieze men niet uit het oog, dat tegenover een verbetering van de bewa pening voor de nabijvdd. de pau. en het gv.vlg. als nieuwe vijanden staan. Derhalve moge het artikel dat bovendien rijkelijk stof biedt voor populaire voordrachten, warm in de aandacht worden aanbevolen. Luchtdoelartillerie. In Defense against night bombardment (C.A.J. Ill) komt kap. Nicholson tot de slotsom dat, hoe de tactiek van de lu.vdd. zich ook moge ontwik kelen, de ld.art. steeds een belangrijk afweermiddel zal blijven. Afgescheiden ■daarvan zullen er altijd gewichtige objecten zijn, die niet door jvlgn. alleen zijn te beschermen doch hierdoor èn door ld.art. dan wel ld.art. alleen zullen moeten worden verdedigd. Dit geldt evenzeer indien hetgeen S. niet onmogelijk acht de toename van het afwerend vermogen van bws. eenerzijds en de ontwikkeling van de techniek en tactiek van het Id.zl. ander zijds er op den duur toe leiden, dat in tegenstelling met thans overdag de ld.art., des nachts het jvlg. de voornaamste plaats inneemt in de lu.vdd. N.o.m. zou deze omwisseling van rollen tot gevolg hebben, dat de ld.art. in belangrijkheid zou stijgen omdat zij dan de vdd. op zich zou hebben te nemen van kleine en verspreide objecten, welke men niet geheel aan de genade of ongenade van den vij. kan overlaten en in S.'s gedachtengang thans overdag slechts met jvlgn. worden beschermd en des nachts geen bescherming vereischen. Ook schenkt S. al te weinig aandacht aan factoren die bescherming van objecten door jvlgn. practisch onuitvoerbaar maken. M.W. 18 brengt een afbeelding van in de Waffenfabrik Bern vervaardigd Id.gs. van 3,4 cm met waterkoeling. De ld.art. van het Fr. leger zal volgens A.R. 11 worden bewapend met het reeds bij de marine ingedeelde ld.gs. van 9 cm 1./50 m. 26 Schneider (zie I.M.T. 1939, blz. 1192). Kustartillerie. A.R. 11 bevat vele gegevens omtrent n.h.v. verouderd Russ. vlakbaan ku.gs. in vaste ostl. Daarnaast wordt melding gemaakt van een modernen mob. vuurmond van 24 cm. Vervoergew. 115 t.vervoer in 4 deelen schietbuis, affuit en bedding in 2 lasten. De voertuigen zijn uitgerust met gummibanden voor transport langs den weg en spoorwielen voor railtran sport. Proj.gew. 135 kg, dracht bij 60° elevatie 65 km. Vuursnelheid 2 schn./mt. Sch. Landsverdediging. De kern van de harmonische vloot, door J. F. W. Nuboer, Lt. t/z le klasse (Mar. B. Sept. 1939). De zeer éénzijdige visie van S. inzake dit probleem en de daarmede samenhangende Ind. defensie, noopt ons tot een critische bespre king van het overigens belangwekkende artikel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 92