318 De aanvalskracht van het cavalerie-korps in afhankelijk van den aard en het aantal harer cavalerie-divisiën en van de haar toegevoegde versterking. II. De cavalerie-divisie. Taak van de cav-divisie is vk. en bev. ten behoeve van andere ver banden en het gevecht in samenwerking met andere wapens. Het bevel voor een cavalerie-divisie moet o.m. bevatten opdracht as van beweging (strook) de op een bepaalden tijd te bereiken objecten waar en wanneer verkenningsresultaten te melden optreden bij het stooten op den vijand. De groepeering van de onderdeelen der cavalerie-divisie hangt af van opdracht, terrein en algemeenen toestand. In terrein dat gunstig is en voldoende ruimte biedt worden de gemotoriseerde onderdeelen voor het eerste treffen ingezet, daar zij dan snel de gevechtsaanraking met den vijand tot stand kunnen brengen de bereden onderdeelen volgen dan zoo snel mogelijk langs de wegen. Is het terrein daartoe niet gunstig en de afstand tot den vijand geringer, dan verdient het aanbeveling de bereden onderdeelen gesteund door cavalerie-tanks in eerste instantie in te zetten, terwijl de gemotoriseerde afdeelingen voorloopig achter worden gehouden. De noodzaak, de onderdeelen van de divisie in de diepte te echeloneeren en vermenging der bereden en gemotoriseerde (gemechaniseerde) verbanden te vermijden, voert er toe de cavalerie-divisie in tactische groepen te ver- deelen, welker samenstelling verband houdt met de omstandigheden. De aanval der cav.-divisie wordt door alle ingedeelde art. en vewn. gesteund. Bij verdedigend optreden worden voor de beslissing beweeglijke reserves achter gehouden. Deze reserves bestaan uit cavaleristen op terreinvoertuigen, pantserauto's, vechtwagens en motorrijders. Bij den terugtocht beveiligt de cav.-divisie zich door een achterhoede, welke met pantserstrijdkrachten wordt versterkt. L. Artillerie. Organisatie, uitrusting en materieel. Aan een beschrijving met foto van 'den Eng. kanon-hw. van 9.4 cm in M.W. 21 ontleenen wij het volgende (vergelijk I.M.T. 1939, blz. 760 en 859). Proj.gew. 9 kg, Vo 156-297 m/sec., dracht 6 km, gew. in stl. 750 kg, schild en spreidaffuit. Voorts (kanon en voorwagen) houten speekraden voor pd. tractie of metalen schijfwielen met luchtbanden voor mot.tractie. Hiervoor bezigt men een kleine Carden Lloyd tractor, welke tevens de bediening *(stukscdt. 6 man) vervoert. Ingedeeld bij de regn. inf. en als div.art. In het bijzonder vallen op de kleine bediening, het geringe gew., de kleine max. Vo en de althans voor div.art. betrekkelijk geringe dracht, waar tegenover evenwel staat dat het gs. door het geringe gew. en de kromme baan ver naar voren kan worden opgesteld. Van den Fr. vd.hw. van 10.5 cm, waaromtrent nog steeds niet alle gegevens bekend zijn (zie I.M.T. 1938, blz. 1100), troffen wij een afbeelding aan in Li. Illustration van 4~11~'39Het stuk staat in stelling met opengeklapte spreidaffuit, waarbij de metalen schijfwielen onder een hoek aansluiten tegen het vrij smalle frontschild schild en wielen vormen zoodoende een boogvormige dekking. Tactisch gebruik. In een boekbespreking van de thans ook als afzonderlijke uitgave ver schenen belangwekkende serie artikelen Die Feuerwalze (mj. Gade zie I.M.T. 1939, blz. 376, 452, 577, 1078 en 1190) geeft gnl. von Eimannsberger

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 106