320 de traan-, respectievelijk de niesverwekkende strijdstoffen, worden op deze wijze als inhalatie- of slijmvlies prikkelend gif onschadelijk gemaakt. De blaartrekkende gassen zijn echter veel resistenter dit staat vooral ook in verband met de eigenschap van stoffen als mosterdgas, tallooze stoffen te doordringen wel geschiedt ontsmetting spoediger door koken in water (ver snelde hydrolyse, gevaarlijke dampen). 'Het is duidelijk, dat chemische neutraliseering met oxydeerende en cholo- reerende stoffen voor voedsel niet de aangewezen manier is. Hoofdlijnen bij de ontsmetting zijn duszoo mogelijk de besmette voor raden blootstellen aan stroomende, steeds ververschende, liefst warme lucht (zon en wind), zoo mogelijk neutraliseeren met water, indien noodig koken en vernietigen. Veevoeder. Reeds uit het voorafgaande kunnen de voornaamste ontsmettingsmaat regelen worden gedestilleerdhet voeder hooi, haver, (gaba)koeken wordt zoo goed mogelijk uitgespreid en gelucht. Het is dan spoedig weer bruikbaar wanneer geen blaartrekkend gas is gebruikt en heeft, althans bij phosgeen en perstof, geen bijsmaak wel echter chloorpicrinebesmetting. Eventueel kan ook met water ontsmet worden. Wanneer mosterdgas of andere blaartrekkende gassen gebruikt zijn, bestaat contact-gevaar, zoodat slechts met gasmasker èn gaskleeding voorziene per sonen te werk kunnen worden gesteld. Bij lichte besmetting van het voeder met blaartrekkend gas kan langdurig luchten en zonnen in dunne lagen hooi en stroo afdoende zijn het verdwijnen van de karakteristieke lucht kan als voorloopig criterium voor de ontsmetting gelden. Graansoorten die nen gedurende een uur minstens gekookt te wordenhet afgietsel moet met chloorkalk worden ontsmet. Ook meelsoorten worden op deze wijze ont smet. Zeer waterrijke veevoeders als kool- en bietsoorten, gras, enz. zijn moei lijk te ontgiften het is beter deze alsdan te vernietigen. Wanneer de besmetting met mosterdgas van ernstigen aard is, zal steeds tot vernietiging moeten worden overgegaan (chloorkalk). Indien men overtuigd is, dat het voeder gifvrij is, dan nog moet het be wijs door een proefvoedering worden geleverdblijft het gevoederde dier in leven, treden geen verschijnselen op, dan kan men tot vrije voedering overgaan. Bij de behandeling van dit onderwerp betrekt S. in zijn betoog de belang rijkste voedingsmiddelen van dierlijken oorsprong mnl. vleesch, melk en eieren. Vleesch. Voor zoover het vleesch betreft kan als vaste regel gelden, dat besmet vleesch niet rauw mag worden gegeten. Het dient, indien het met phosgeen en perstof is besmet, gedurende geruimen tijd aan de lucht (wind) blootge steld te worden en is dan ongevaarlijk geschiedde de besmetting met arsinen dan moet de buitenste laag worden weggesneden. Veel ernstiger is de directe besmetting met de blaartrekkende strijdgas sen. Door het indringen van de vloeistof wordt het vleesch zoodanig besmet, dat zelfs door langdurig koken niet steeds voldoende ontsmetting wordt ver kregen terwijl de voedingswaarde onder de behandeling ernstig achteruit gaat. Besmetting door mosterdgasnevel behoeft geen blijvend nadeel te ver oorzaken door luchten wordt het vleesch weer bruikbaar. Bijzondere voorzorgen moeten worden genomen bij het verwijderen van de te voren afgewreven en met chloorkalk ontsmette huid der met mosterd gas besmette slachtdieren. Niet alleen moet de persoon daarbij beschermd zijn, doch ook dient er nauwkeurig voor te worden gewaakt, dat het voor het gebruik doorgaans geschikte vleesch niet met de besmette buitenzijde

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 108